Létrehozva: 2022.04.18.

Ma ismét légiriadó volt Kievben

Hétfőn ismét megszólaltak a légiriadó hangjai Kijevben.

Szerző ripost

A luhanszki régió polgári lakosságát is evakuációra szólította fel az ukrán vezetés. Lvivet(Lemberget) reggel robbanások rázták meg.

Legalább öt robbanás hallatszott hétfőn reggel a lengyel határ közelében található Lviv nyugati részén. 

A BBC helyszíni tudósítóinak közlése szerint sűrű, fekete füst száll fel a robbanások helyszínén. Beszámoltak arról is, hogy láttak egy rakétát repülni még a becsapódás előtt.

 

A Lviv elleni támadásban hat ember meghalt, nyolc megsebesült - közölték a helyi hatóságok hétfő reggel.

„Egyszerre öt erőteljes rakétacsapás érte a polgári infrastruktúrát a régi európai városban, Lvivben” - jelentette be Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója.
Az értesülést megerősítette a város polgármestere, Andrij Sadovij.

Makszim Kozisztkij regionális kormányzó azt közölte, hogy hat ember meghalt és nyolcan megsebesültek, amikor Lvivben rakéták csapódtak be katonai létesítményekbe és egy autógumi-szervizbe.

A helyi vasúttársaság azt közölte Telegram oldalán, hogy „több rakéta vasúti létesítmények közelében csapódott be”, de nem követelt áldozatokat és nem okozott fennakadást a vasúti forgalomban.
„Helyre fogjuk hozni a megrongálódott infrastruktúránkat. A vasút továbbra is üzemel” - közölte a vállalat igazgatótanácsának elnöke, Olekszandr Kamisin, aki egy fotót tett közzé, amelyen égő házak láthatók közvetlenül a vasúti pálya mellett.

A frontvonaltól távol eső Lviv és Nyugat-Ukrajna az orosz invázió február 24-i kezdete óta ritkán került bombázások célpontjába.

Március 26-án Lvivet orosz csapások sorozata érte, amelyek közül kettő egy üzemanyagraktárt talált el, és a helyi hatóságok szerint öt ember megsebesült. A város volt a célpontja egy március 18-i csapásnak is, amely egy repülőgép-javító üzemet ért a repülőtér közelében, de nem követelt áldozatokat.

Március 13-án pedig orosz pilóta nélküli repülővel vettek célba egy nagy katonai támaszpontot Lvivtől mintegy 40 kilométerre északnyugatra, legalább 35 ember meghalt és 134 megsebesült.

A lengyel határhoz közel fekvő Lviv a kitelepítettek menekültvárosa lett, és a háború elején több nyugati nagykövetségnek adott otthont, amelyeket Kijevből telepítettek át.

Légiriadó szólt Kijevben

Az ukrán főváros lakói hétfőn sziréna hangjára ébredtek, amiről a Sky News újságírója osztott meg egy videót a Twitteren:

 

Eközben a luhanszki régió kormányzója ismételtek evakuációra szólította a civileket, mondván: talán ez az utolsó esély arra, hogy megmenthessék a polgári lakosság életét.

Az orosz erők megpróbálják bevenni Herszont

Az ukrán védelmi minisztérium közölte: az orosz egységek próbálnak bejutni Herszon régióba. „Az ellenfél nem hagy fel a rakétabombázással Ukrajna kritikus infrastruktúra objektumaira„ – áll a közleményben.

Zelenszkij bírálta, hogy késnek az országába irányuló fegyverszállítmányok

Az ukrán elnök vasárnap bírálta, hogy késnek az országába irányuló fegyverszállítmányok.

Volodimir Zelenszkij esti videóbeszédében kifejtette: ”minden késedelem a fegyverek terén, minden politikai késedelem engedélyt ad Oroszországnak, hogy elvegye az ukránok életét. Oroszország így értelmezi ezt. A valóságban nem így kellene lennie„ - mondta.

Katonai szakértők úgy vélik, hogy Ukrajnának az ország keleti részén lényegesen több nehézfegyverzetre lesz szüksége ahhoz, hogy ellenálljon a támadásoknak.

Zelenszkij arra figyelmeztetett, hogy az orosz hadsereg a közeljövőben offenzívára készül a kelet-ukrajnai Donyec-medence ipari térségében.
”Ahogy az orosz csapatok Mariupolt pusztítják, úgy akarnak más városokat és közösségeket is kiirtani a donyecki és luhanszki területeken„ - mondta.
A hetek óta ostrom alatt álló Mariupol kikötővárosban vélhetően több ezer lakos vesztette életét.

Zelenszkij köszönetet mondott a partnereinek, akik ”tényleg mindenben segítenek, amiben csak tudnak. „De azoknak, akiknél vannak a szükséges fegyverek és lőszerek, és késlekednek a szállításukkal, tudniuk kell, hogy a csata sorsa rajtuk is múlik. Az emberek sorsa, akiket meg lehet menteni” - tette hozzá az ukrán államfő.

A dél-ukrajnai Mariupolban maradt ukrán erők tovább harcolnak, és elutasítják a megadásra vonatkozó orosz felszólítást - jelentette ki vasárnap Denisz Smihal ukrán miniszterelnök.

„A város még nem esett el” - mondta Smihal az ABC televízió Ez a hét (This Week) című műsorában. Hozzátette, hogy a város egyes részeit továbbra is ukrán katonák ellenőrzik.

Oroszország fegyverletételi ultimátumot adott a Mariupolt védő ukrán erőknek vasárnap reggelig, ígéretet téve arra, hogy aki ennek eleget tesz, annak megkímélik az életét.

Az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy az orosz erők szombatra a város lakott részéből kiűztek minden ellenállót, és csak az Azovsztal acélüzemben maradt egy maréknyi fegyveres. Ők helyi idő szerint 10 óráig hagyhatták el az üzemet fegyver nélkül az ultimátum szerint.

„Mariupolban annyira súlyos a helyzet, amennyire csak lehet. Egyszerűen embertelen” - közölte egy videóüzenetben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Az államfő szerint csak „két megoldás” létezik: a nyugatiak azonnal nehézfegyvereket szállítanak, hogy megtörjék az orosz invázió előtt 441 ezer lakosú, stratégiai fontosságú Azovi-tengeri kikötőváros ostromát, vagy tárgyalások útján segítenek elérni a harcok leállítását.

„Nincs sem élelmiszer, sem víz, sem gyógyszer” - mondta az elnök újságíróknak, azzal vádolva az oroszokat, hogy „elutasítják” a humanitárius folyosók megnyitását.

David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának főigazgatója szerint több mint 100 polgári személy áll az éhezés határán Mariupolban, ahol nincs víz és fűtés sem.

Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes vasárnap követelte, hogy nyissanak evakuációs folyosót a mariupoli sebesültek kimenekítésére. Egyben bejelentette, hogy felfüggesztették a kelet-ukrajnai civilek kimenekítését szolgáló humanitárius folyosók működtetését, mert nem állapodtak meg az orosz hadsereggel a tűzszünetről.

Smihal közölte, hogy részt vesz a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank jövő heti washingtoni ülésein, és további pénzügyi segítséget kér Ukrajna számára.

Zelenszkij azt jelentette be, hogy ukrajnai látogatásra hívta meg Emmanuel Macron francia elnököt, hogy a saját szemével lássa: az orosz erők „népirtást” követnek el. Ezt a szót a francia államfő Joe Biden amerikai elnökkel ellentétben eddig nem volt hajlandó kiejteni.

„Beszéltem Emmanuellel” - mondta Zelenszkij a CNN amerikai hírtelevíziónak pénteken adott és vasárnap sugárzott műsorában. „Úgy gondolom, elérheti, hogy Oroszország kezdjen párbeszédet” - tette hozzá.

„Azt mondtam neki: szeretném, ha megértené, hogy nem háborúról van szó, ez egyszerűen népirtás. Meghívtam, jöjjön el, ha alkalma nyílik rá” - mondta Zelenszkij. „Eljön, látni fogja, és bizonyos vagyok benne, hogy meg is fogja érteni”.

Elnökválasztási kampánya során Emmanuel Macron kifejtette csütörtökön, hogy a népirtás fennállását jogászoknak, nem pedig politikusoknak kell megállapítaniuk, és a „szóháború fokozása” nem segít Ukrajnán.

A helyi hatóságok közlése szerint öt ember meghalt és tizenhárom megsebesült vasárnap a kelet-ukrajnai Harkivban, miután aknák csapódtak be a belvárosba - közölte a Szuszpilne ukrán közszolgálati műsorszolgáltató.

A mentőszolgálatok közlése szerint a tüzérségi támadás miatt lángok csaptak fel a városban. Az AFP francia hírügynökség tudósítói két sorozatot hallottak és öt tüzet láttak égni a Harkiv belvárosának lakónegyeiben.

A szintén kelet-ukrajnai Zolote városban legalább két ember meghalt, négyen pedig megsebesültek tüzérségi támadás miatt lángok csaptak fel a városban. Az AFP francia hírügynökség tudósítói két sorozatot hallottak és öt tüzet láttak égni a Harkiv belvárosának lakónegyeiben.

A szintén kelet-ukrajnai Zolote városban legalább két ember meghalt, négyen pedig megsebesültek tüzérségi támadásban - közölte Luhanszk megye állami közigazgatási hivatalának vezetője. Szerhij Hajdaj elmondta, hogy az egyik sokemeletes lakóházban két emelet összeomlott.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a CBS News televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban közölte, hogy a közelmúltban semmilyen diplomáciai érintkezés sem volt Oroszország és Ukrajna között a külügyminisztériumok szintjén. A diplomata szerint Bucsa óta különösen nehéz az oroszokkal tárgyalni. A mariupoli helyzet pedig "vörös vonal" a tárgyalások útjában. A Kijev melletti Bucsában az ukrán hatóságok szerint több mint 350 halottat számoltak össze az orosz csapatok kivonulása után.

Nyolcvan kilométer hosszan állnak a teherautók a lengyel-fehérorosz határon, mert az orosz és fehérorosz sofőrök még az európai uniós szankciók életbe lépése előtt el akarják hagyni az unió területét - írta vasárnap internetes oldalán a BBC. A várakozási idő a 33 órát is elérheti.

Az EU az Ukrajna elleni invázió miatt megtiltotta, hogy orosz és fehérorosz teherautók - kivéve a gyógyszereket, leveleket, kőolajszármazékokat szállítók - a területére lépjenek és ott tartózkodjanak.

Adam Easton, a BBC varsói tudósítója szerint 230-240 jármű sorakozik két határátkelőnél. Egyelőre nem tudni, mi lesz a jelenleg uniós területen tartózkodó több ezer teherjárművel.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek