tóth gabi
Holland állampolgár, de a szíve hazahúzta. Nyári Károly tekintélyes portréinterjúban mesélt a nagymamája zongorájáról, a családjáról, és Frank Sinatráról is.
Klasszikus zenét tanult, majd jazz-zongora szakon szerzett diplomát. Hollandiában élt a családjával 13 évig. Edittel 40 éve házasok. Nyári Károly lányai, Edit és Aliz énekesnő, a fiuk, Károly végzős zongoraszakos hallgató, a vejük, Dráfi Kálmán hegedűművész. A két unoka, az ötéves Kálmánka és a hároméves Editke is zenei tehetséget mutat. Nyári Károly karácsonyi koncert 2024-ben is lesz, és a hot! magazinnak elárulta, miért szigorúan ünnepnapon!
hot!: Tizenhetedik alkalommal mutatod be december 27-én a hagyományos karácsonyi koncertedet. Az ünnepnapok nálatok tabunak számítanak?
Nyári Károly: Szenteste, karácsony első és második napján soha nem vállalok fellépést. A karácsonyi ünnep sokat jelent a számomra, hiszen együtt van az egész család. Már a várakozás is felemelő érzés. A feleségemmel feldíszítjük a karácsonyfát, majd a nappali ajtaját kinyitva, csengőszóval jelezzük, hogy kezdődik az ünnep nálunk.
Először a két kisunokám, majd a család többi tagja lép be a szobába. Körülvesszük a karácsonyfát, majd közösen énekelni kezdünk.
Az ajándékozást és a köszöntést követően elfogyasztjuk az ünnepi vacsorát. Külön öröm számomra, hogy ebben az évben is december 27-én együtt ünnepelhetek a közönségemmel a karácsonyi koncertemen a Budapest Kongresszusi Központban. A koncert különlegessége, hogy igazi családi produkciók is hallhatók lesznek. A lányaim, Aliz és Edit, valamint a család több kiváló ismert művésze is fellép az esten, ezáltal egy különleges zenei élményben lesz része a közönségnek.
hot!: Téged hegedűsnek szánt a hegedűművész édesapád. Tudomásul vették, hogy inkább zongorázni akarsz?
Ny.K.: Igaz, hogy édesapám a hegedűt szánta nekem, de ahányszor csak elmentünk a nagymamához, én mindig a zongorája mellé ültem. Így később édesapám beíratott a győri Liszt Ferenc Zeneiskolába, ahol elkezdtem a zongoratanulmányaimat.
hot!: Ti olyan polgári család voltatok, ahol még a nagymamának is volt zongorája?
Ny.K.: Soha nem gondoltam volna gyermekként, hogy amikor a nagymamámnál csodálattal voltam a zongorája iránt, felnőttként ez a hangszer jelenti majd a hivatásomat.
Nálunk zeneszótól hangos az egész ház, hiszen hol én gyakorolok, hol a lányok vagy a fiam, Karcsi, aki a tanév végén diplomázik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem klasszikus zongora szakán.
Aliz már előzőleg elvégezte az egyetemet, Edit pedig a nyáron vehette át a klasszikus énekművész diplomáját a Pécsi Tudományegyetemen, ahol jelenleg a tanári képzést végzi, amire nagyon büszke vagyok.
hot!: Győrben kezdted a zongoratanulmányaidat, majd a konzervatóriumban folytattad Budapesten. Elengedtek egyedül a fővárosba?
Ny.K.: Úgy döntöttek a szüleim, hogy a gyerekek zenei tanulmányai érdekében az egész család Budapestre költözik. Édesapám egy külföldi fellépését követően meglepett egy Oscar Peterson-lemezzel, amit szüntelenül hallgattam, és olyan hatással volt rám, hogy végül a jazz tanszakon végeztem a konzervatóriumban.
hot!: A konzervatóriumban ismerted meg Editet, aki egy életre a párod lett. Mit szóltak a szülők, hogy ilyen korán egymásra találtatok?
Ny.K.:
Edit akkor 15 éves volt, én 16, gyerekszerelemnek indult. A szülők kikötötték, hogy nem hanyagolhatjuk el a tanulmányainkat, csak a diploma megszerzése után fordulhat komolyra a kapcsolatunk. Negyven éve házasodtunk össze, most ünnepeltük a kerek évfordulót.
hot!: Már megszületett az idősebb lányotok, Editke, amikor Hollandiába szerződtél. Hamarosan érkezett Aliz, majd némi szünet után a fiatok, Karcsi. Mindenáron szerettetek volna egy fiút is?
Ny.K.: Kilenc hónapos volt Edit lányom, amikor Hollandiába hívott egy menedzser három hónapra – közel 13 év lett belőle. Három és fél év múlva megszületett Aliz. A hollandiai évek alatt számos sikerben volt részem, és egy életre szóló meghatározó élménnyel lettem gazdagabb. A családom a legfontosabb a számomra, így Hollandiában is mindig velem voltak. A hazatérést követően született meg Karcsi, ami teljessé tette a család örömét.
hot!: Edit, a feleséged is a konzervatóriumba járt. Igazi családanya – de nem érzi úgy, hogy kimaradt az életéből a zenei karrier?
Ny.K.: Edit valóban a családért és értem tesz meg mindent, feleségként, anyaként, most már nagymamaként is. Örömmel és szeretettel teszi mindezt. Amióta megalapítottuk a Charles Music Művészeti Produkciós Irodát – amelynek feladata a koncertjeink, fellépéseink szervezése és lebonyolítása –, Edit vezetésével sikeresen működik.
hot!: Hollandiában állampolgárságot kaptatok, a világ sok hangversenytermében léptél fel, olyan világsztárokkal játszottál együtt, mint Elton John, Michael Jackson, Mariah Carey, Frank Sinatra és Luciano Pavarotti. Ha választanod lehetne, kivel lépnél fel ismét szívesen?
Ny.K.: Frank Sinatrával. A mai napig felejthetetlen élmény a közös fellépésünk. Ő volt a legnagyobb! A fellépést követően nekem ajándékozta a mikrofonját. Most már sajnos csak odaát találkozhatnánk, ahogy Pavarottival is, aki crossover-koncertet adott egy megnyitón Rotterdamban, ahol olasz dalokat énekelt a zongorakíséretemmel.
hot!: Hollandiából hazatérve ide is követett a siker. Lemezeid jelentek meg, számtalan koncert, fellépés következett, Prima-díjas vagy, Győr díszpolgára, a nagy koncertjeid alkalmával a saját alapítású együttesed, a Budapesti Jazz Szimfonikus Zenekar kísér. Ma is a zongorát választanád?
Ny.K.: Ma sem választanék más hangszert, csak a zongorát, amely sokat jelent a számomra, hiszen a több évtizedes pályán során elválaszthatatlanok lettünk egymástól.
hot!: Egy zenészt, egy művészt kerülgetnek a nők. Mennyire voltál kitéve a kísértésnek?
Ny.K.:
A kísértés minden zenész, minden művész életében jelen van. Mivel a pályámat és a magánéletemet is a szeretet vezérli, így a család és a hűség minden kísértést felülír.