tóth gabi
A megszállott kertészek már vágják a centit, mikor lehet indítani a palántákat, és sokan már az ültetésről álmodoznak. Ha közéjük tartozol, tedd el ezt a módszert májusra, idén csodálatos lesz a paradicsomtermésed, ha így ültetsz!
A februári jó idő mindenkinek hamarabb meghozta a kertészkedés iránti vágyát, és néhány palántát már el lehet indítani – ám a nagy kedvenccel, a paradicsommal még várni kell egy kicsit. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kezdhetnél máris tervezni: hogy hány tövet szeretnél, milyen fajtát, és az se mindegy, hogyan fogod kiültetni. Az elmúlt években igencsak forrók voltak a nyarak, ami még a melegkedvelő paradicsomokat is megviselte, hiszen vagy a vizet kellett őrült tempóban pótolni a tövek számára, vagy a kalciumhiány támadta meg a bokrokat. Van azonban egy trükk, amit ha már ültetéskor bevetsz, akkor nem kell idén aggódnod a hőség miatt.
A paradicsom nemcsak a meleget és a napfényt szereti, de roppant vízigényes is, leginkább akkor, amikor már növeszti a bogyókat. A folyamatos öntözés csepegtető rendszer nélkül megoldhatatlan (kivéve, ha egy nap többször ki tudsz menni meglocsolni a növények tövét), így azonban a tikkasztó nyári forróságban a paradicsomok ahelyett, hogy a terméshozásra koncentrálnák az erejüket, minden energiát arra használnak fel, hogy a lehető legkevesebb vizet párologtassák el. Ennek köszönhetően tartós hőhullámok idején apró és kevés paradicsomot tudsz szüretelni. Kivéve, ha már ültetéskor gondolsz a nyárra, és a fiatal palántád mellé „elültetsz” egy műanyag palackot is.
A módszer lényege, hogy a kilyuggatott palackból egész nap kapja a paradicsom gyökere a vizet, így szépen tud fejlődni a növény, és még aszályban is szép lesz a termés. A földbe ásott palackban nem forrósodik át a víz, nem párolog el, és minden cseppet hasznosít a növényed. Neked mindössze annyi dolgod lesz, hogy reggel és este feltöltsd a palackot. Fontos, hogy ezt a módszert csak ültetéskor tudod alkalmazni, hiszen ha a már kifejlett paradicsom mellé szeretnél leásni, megsértheted a gyökereket. Érdemes tehát még a palántával együtt kitelepíteni az „öntözőrendszert” is.