tóth gabi
A februári tavasz csiklandozza a kertbarátokat, de az ültetésekkel, palántázással még várni kell. Nem baj, van bőven más tennivaló a kertben ilyenkor is. Lássuk ezeket!
Az idei különösen hideg tél után jólesik végre a felmelegedés, a napsütéses idő, az embernek kedve lenne máris nekifogni a kertnek. Van, amivel még várni kell, például a legtöbb zöldséget ráér március elején elkezdeni palántának nevelni, és még nem ajánlott kintre ültetni, hiszen lehetnek fagyok – de emellett vannak olyan feladatok, amikkel már nem lehet várni. Ha enyhe az idő, a februári kert is bőven ad tennivalót!
Ha eddig nem tetted volna meg, most már feltétlen nézd át az ásót, gereblyét, kapákat, nem lazult-e meg, kell-e élezni őket, hiszen később erre nem lesz időd. Ha valami tönkrement, pótold. Készíts listát a cserepeidről, ültetőedényeidről, ha kell, ezekből is most szerezz be újat.
Sokan már tél közepén megtervezték, mi legyen a konyhakertben, de ha még nem tudod, mit szeretnél, most már érdemes terveket készítened. Idézd fel a tavalyi szezont, miből volt sikeres a termesztés, mi érezte kevésbé jól magát a kertedben, vond le a tanulságokat. A konyhakert tervezésénél érdemes rajzot készíteni: egyet arról, tavaly melyik ágyásban milyen növényt termesztettél, egyet pedig arról, hogy idén mit szeretnél ültetni. Érdemes többféle zöldséggel tervezned, és azokból kisebb mennyiséget, mint egyetlen fajtát ültetni egy nagy területre. Figyelj a vetésforgóra is a tervezésnél, ne kerüljön a tavalyi helyre ugyanaz a zöldség. Ha növénytársítással szeretnéd védeni idén a kertedet, azt is vedd figyelembe a tervezésnél, hogy melyik fajok támogatják egymást a növekedésben, és melyikeket nem érdemes egymás mellé ültetni. Végül nézd át a vetőmagjaidat, és ha valami hiányzik, most szerezz be belőle.
Egyelőre csak az almatermésűeket lehet metszeni, ezt meg is teheted februárban, fagymentes napokon. Tisztítsd meg a fáid törzsét drótkefével, hogy eltávolítsd a kéreg repedéseiben megbúvó gombaspórákat, rovarpetéket, ezáltal kevésbé lesznek kitéve a fertőzésnek. Érdemes lemeszelni a fák törzsét, ez segít abban, hogy ne fagyjanak el a virágok, így több gyümölcsöd lehet. A fák nedvkeringése, és később a virágzás ugyanis a nap melegének köszönhetően indul be; ha fehér a törzs, nem melegszik fel, később virágzik a fa, és kisebb eséllyel fagynak el a virágok a tavaszi fagyokban.
Ha elkezdted etetni a kerted madarait, hiába enyhe az idő, ne hagyd üresen az etetőt. Ilyenkorra ugyanis már elfogynak a fák, bokrok azon termései, amit a madarak előszeretettel fogyasztanak, jobban rá vannak szorulva az etetésre, mint a tél során bármikor.