tóth gabi
Máris érdemes elkezdeni összegyűjteni a tojáshéjat, hiszen kincset ér a kertben! Mutatjuk, mi mindenre használhatod.
A sütés-főzés során rengeteg tojáshéj kerül a kukába, de érdemes inkább kiszárítani, és eltenni tavaszra; hiszen közeledik a kertészkedés ideje, és majd több mindenre is felhasználhatod odakint. A tojáshéjakat mosd ki alaposan, hagyd, hogy teljesen kiszáradjanak, majd gyűjtsd őket egy zárható edényben, például egy nagy befőttesüvegben. Később pedig aszerint törd össze, hogy mire szeretnéd használni, hiszen vagy a belőle őrölt porra, vagy nagyobb darabokra lesz szükséged a kertben. Lássuk, mi mindenre jó!
1. Tápanyagot ad a növényeidnek
A tojáshéj magas kalciumtartalma fontos a növények egészséges fejlődéséhez, de azt nem árt tudnod, hogy ha tojáshéjat szórsz alájuk, azzal minden tápanyagot nem pótolsz, így csakis trágyázás mellett használd! Kiegészítőként viszont nagyon is érdemes használni a tojáshéjat. Törd össze minél apróbbra egy mozsárban, majd gereblyézd a talajba, mielőtt kiülteted a növényeidet. Érdemes minél hamarabb, hiszen a tojáshéj lassan bomlik le. Év közben is szórhatsz az ágyásokra, hogy folyamatosan pótold a kalciumot. Sőt: palántaültetéskor tegyél az ültetőgödör aljába egy jó nagy marékkal, csodálatos lesz tőle a paradicsomod!
2. Fellazítja a talajt
Nagyobb darabokra törve is érdemes a talajba forgatni, mert így javítja a vízelvezetést, a légáramlást, és ezt nemcsak a kertben, a szobanövényeidnél is érdemes megtenned! A laza talajban könnyebb a gyökérfejlődés, és a tápanyag-utánpótlást is megoldod a tojáshéjjal.
3. Elűzi a csigákat
Messze még a tavasz, amikor a meztelencsigák miatt kell majd bosszankodni, de máris érdemes gondolkodni a védekezésen – amire tökéletes megoldás a zúzott tojáshéj. Az apró, széles éleken kellemetlen a csigáknak mászni, így inkább elkerülik azokat az ágyásokat, amik köré tojáshéjat szórsz ki.