tóth gabi
Hiába van még tél, a lelkes kertészek már alig bírnak magukkal: terveznek, előkészítik az eszközöket. De hogyan segít a tojástartó? Eláruljuk!
Ha a kertben nem is lehet még dolgozni, tervezni már talán késő is, hogy mi kerüljön ki tavasszal, hiszen februárban indul a palánta-szezon! Aki maga neveli a palántáit, tapasztalhatta tavaly, hogy a palántázó eszközök, az ültetőpoharak is igen drágák lettek. De nem is feltétlen kell vásárolnod, elég, ha összegyűjtöd a tojástartókat; februárban már vethetsz is beléjük. Mutatjuk, hogyan csináld!
Csak a papír doboz a jó
Még az elején érdemes leszögezni, hogy akármilyen tojástartót nem érdemes gyűjteni, hiszen a műanyag nem engedi lélegezni a palánták gyökereit, befüllednek, tönkremennek, és kiültetéskor sérülnek a magoncok. Ezért csakis papír alapú tojástartókat kezdj el stócolni a kamrában. Ha eljön a palántázás ideje, a tojástartóknak csak az aljára lesz szükséged, hiszen a tojások helyére kerülnek majd a növények. Lyukaszd ki egyesével a kis rekeszek alját, hogy távozni tudjon majd a víz.
Így helyezd el a magokat
Töltsd fel a mélyedéseket háromnegyed részig jó minőségű palánta- vagy virágfölddel, és az ujjaiddal finoman tömörítsd. Ezután készíts a föld közepébe egy kis mélyedést – egy-egy rekeszbe csak egy mag kerülhet –, vesd el a magot, és szórj a tetejére egy vékony réteg földet. Nedvesítsd be a földet, és tedd a tojástartókat meleg helyre.
Figyelni kell az öntözésre
Mivel a vastag kartonpapír hajlamos kiszívni a nedvességet a földből, folyamatosan figyelni kell, hogy elég nedves-e a virágföld. Érdemes reggelente ránézni a tojástartókra, és ha kell, meglocsolni a magokat.
Pofonegyszerű lesz ültetni
A tojástartó mellett nemcsak a spórolás szól, hanem az is, hogy amikor kiülteted majd a palántákat a kertbe, nem kell bolygatni a gyökereiket. Egyszerűen csak vágd szét a kis mélyedéseket, és egyesével ásd el a növénykékkel együtt a földbe; mivel kartonpapír, ezért le fog bomlani.