Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2024.02.11.

Így segít a mobilod, ha palántát nevelsz

Az otthoni palántanevelés örömteli munka, de rengeteg a buktatója. Ha van egy okostelefonod, rengeteget segíthet, és nem arra gondolunk, hogy utána tudsz rajta nézni, mire van szüksége a növényeidnek...

Egyszerűnek hangzik az otthoni palántanevelés, hiszen csak néhány tejfölös dobozra vagy kisebb cserépre van szükség hozzá, aztán elég csak elvetni a magokat, és kitenni az egészet az ablakpárkányra. De hiába bújik ki minden növényke, még hosszú az idő a kiültetésig, addig sok minden történhet velük. A leggyakoribb probléma, hogy a palánták megnyúlnak, el is dőlhetnek, és végül a legyengült növényeket elviszi a palántadőlés nevű gombabetegség. Még ha túl is élik tavaszig a megnyúlt palánták, később, kiültetve sokkal gyengébbek lesznek, mint az életerős palántákból nevelt növények, és emiatt kevesebb termésre is számíthatsz. A megnyúlás egyik legfőbb oka, hogy túl kevés a fény – ennek megállapításában is segíthet a mobilod.

Smart,Farming,Business,And,Technology,Concept.,Agronomist,Grower,Hands,Using
A mobiltelefon abban is segít, hogy beazonosítsd a növényeket. Fotó: nicemyphoto /  Shutterstock

Igyekeznek a fény felé

Ahhoz, hogy kevés legyen a fény a növényeknek, elég annyi is, hogy például túl széles az ablak kerete, így amikor a párkányra teszed őket, annyival alacsonyabbra kerülnek – és őrülten nyúlni kezdenek a fény felé. Az ideális hely kiválasztása tehát döntő, de szabad szemmel szinte lehetetlen megállapítani, hogy a lakás melyik részén kapják a legtöbb fényt a növények. Az emberi szem ugyanis folyamatosan korrigálja a beeső fény mennyiségét, így félhomályban is úgy érzékelheted, hogy elég a fény – a valóságban azonban a növényeknek édeskevés.

Rengeteg fénymérő alkalmazás létezik

Szerencsére a mobiltelefonod segíthet megállapítani, mennyi fényt kapnak adott helyen a palántáid, hiszen a kijelzőnél van egy szenzor, ami a beeső fény mennyiségét méri, ennek segítségével állítja a készülék a kijelző fényerejét, ha automatára állítod. A fénymérő appok ezt a szenzort használják, segítségével megállapítják, hogy egy adott helyen mennyi a fény; ezt lumenben mérik. Így már tudni fogod, hogy a polcon, amit kinéztél a palántáidnak, vagy az ablakban, ahova tenni szeretnéd őket, elegendő fényt kapnak-e majd a növekedéshez.

De mennyire van szükségük?

A lumen a fényáram mértékegysége, azt mutatja meg, milyen erősen világít egy fényforrás. Ha szabadban mérsz, napos helyen nem ritka, hogy felmegy az érték 30.000 lumenre is, de erre beltéren szinte semmi esély nincs erre, legfeljebb egy üvegházban. A növényeknek persze az a jó, ha minél magasabb ez az érték, de kevesebbel is beérik: a túléléshez 2-3.000 lumen is elegendő, a fejlődéshez azonban legalább 7-8.000 az ideális; persze ha ennél több, az még jobb. Ezt lakásban az ablak közvetlen közelében tudod biztosítani a palántáknak, és az sem mindegy, melyik ablakot választod, hiszen van olyan oldal, amit hosszabb ideig érnek a Nap sugarai, és a palántáknak nemcsak a fényerősség, de a napos órák időtartama is fontos.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek