tóth gabi
Már szinte minden kertben megtalálható a leander, ám ahhoz, hogy egészségesen átvészelje a téli hónapokat, elengedhetetlen a megfelelő teleltetés. Sipos József növényorvos elárulja, mit kell tennünk azért, hogy jövőre is virágba boruljon.
Az idősebb leanderek számára az átmeneti, gyenge fagyok általában nem jelentenek problémát. Az érzékenyebb fajták viszont már a mínusz 1-2 °C körüli hőmérsékletet nehezen viselik. Ezért, ha hőmérséklet tartósan 0 °C alá csökken, célszerű a növényt egy védett helyre szállítani - írja a Fanny Magazin.
A leandernek, mint más mediterrán növénynek, télen is szüksége van világosságra. Egy hideg télikert, fűtetlen üvegház vagy egy világos, fűtetlen helyiség is megfelelhet, ahol a hőmérséklet 2-8 °C között van. Ha csak melegebb helyiségben tudjuk tartani, fokozottan figyeljünk arra, hogy maximum 15 °C legyen a helyiségben.
Mielőtt bevinnénk a növényt a teleltető helyiségbe, ellenőrizzük a levelek fonákját és a szárakat, és ha szükséges, permetezzük le. A legjobb, ha káliszappanos oldattal fújjuk le a levelek felületét, különös tekintettel a középső levélerek mélyedéseire, mivel ott szoktak megtelepedni a pajzstetvek. A következő napon mossuk le tiszta vízzel, majd hagyjuk megszáradni.
A teleltetés előtt csak akkor szükséges metszeni, ha szűk hely áll rendelkezésre. Ilyen esetben vágjuk vissza az erős, kopasz és talajhoz közel lévő hosszú hajtásokat. A növények ágait is összeköthetjük, így kevesebb helyet foglalnak el. Ha van elegendő területünk, akkor a metszést inkább tavasszal végezzük el, de vegyük figyelembe, hogy ebben az esetben a virágzás későbbre tolódhat.
A téli hónapokban mérsékeljük az öntözést, mivel a leander hűvösebb környezetben kevesebbet párologtat. Függetlenül attól, hogy nagyobb vagy kisebb a növényünk, elég havonta egyszer megöntöznünk. Ha bizonytalanok vagyunk, hetente ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, és ha a növény földlabdája száraz, akkor itt az ideje az öntözésnek.
A leandernek száraz körülményekre van szüksége, ezért figyeljünk az áttelelő hely páratartalmára. Az ideális páratartalom 50-60 százalék között van, ezért ne engedjük, hogy ennél magasabb legyen, mert az betegségek kialakulásához vezethet. Fontos, hogy rendszeresen szellőztessük a helyiséget, hetente legalább egyszer.
Ha Magyarország enyhébb vidékein élünk, például a Káli-medencében, a Siklós-Villány vidékén, vagy nagyvárosokban, mint Nagykanizsa, Szeged, Pécs és környékén, akkor a leandert megfelelő fagyvédelem mellett a szabadban is teleltethetjük. Tegyük a növényt védett teraszra vagy erkélyre, és gondoskodjunk arról, hogy a virágcserép alatt található padló megfelelően legyen szigetelve.
Ha a leanderünket a szabadban teleltetjük, a virágcserepet a fagyok közeledtével fedjük be fátyolfóliával vagy szövettakaróval. Ha a külső hőmérséklet -5 °C alá csökken, vegyük le a fátyolfóliát, és ideiglenesen takarjuk le buborékos fóliával. Amint a hőmérséklet ismét emelkedik, eltávolíthatjuk róla.
Ha több dézsás növényt szeretnénk a szabadban teleltetni, rendezzük el a cserepeket, dézsákat egymás mellé, így kölcsönösen védik egymást a hidegtől. Ügyeljünk arra, hogy ne legyenek túl szorosan egymás mellett elhelyezve, mert ilyenkor könnyen átterjedhetnek a károsítók is.