kulcsár edina
Még nem voltak idén fagyok, így a növényeket sem kellett bevinni az erkélyről vagy a teraszról; ám hamarosan ideje felkészíteni őket a télre. Mutatjuk, mit kell tenned, hogy túléljék a hideg hónapokat, és gyönyörűek legyenek tavasszal!
Idén hosszú az ősz, már november közepén járunk, de még jelentős fagy szinte sehol nem volt az országban. Ez azt is jelenti, hogy még kint lehet hagyni a cserepes növényeket a teraszon, erkélyen – persze úgy, hogy folyamatosan figyelni kell, mikor jön lehűlés. Azonban akármilyen is az időjárás, lassan ideje nekikezdeni a teleltetésnek, hiszen a növények nedvkeringését nemcsak a hőmérséklet, hanem a napsütéses órák mennyisége is befolyásolja; vagyis a kedvenc muskátlid, a leandered vagy a petúnia is lassan elkezd felkészülni a télre. Ilyenkor lelassul a növények anyagcseréje, a nedvkeringés, vagyis ideje megteremteni számukra a téli álom feltételeit.
Van, aminek a legkisebb fagy is árt
Enyhe ősz ide vagy oda, a leandereket, a hibiszkuszokat, a hortenziát, a pálma- és citrusféléket már akkor érdemes bevinni teleltetni, amikor a külső hőmérséklet 10 Celsius fok alá esik, hiszen ezek a mediterrán növények már ekkora lehűlésnél is károsodhatnak. Ha még nem vitted be őket, akkor mihamarabb tedd meg! Előtte alaposan nézd át őket, és ha gombás, beteg leveleket találsz rajtuk, akkor azt könyörtelenül vágd le, hiszen ha bekerülnek a beteg növények, megfertőzhetik az egészséges benti növényeidet is. Gombabetegség esetén használj felszívódó gombaölő szereket a növényeken. A legtöbb fagyérzékeny növényt érdemes hűvös helyre vinni, hogy ott teleljenek ki: az ideális a 15-18 fokos helyiség. Ha túl melegben vannak, nem tudnak „pihenni”, és kevésbé fognak szépen fejlődni jövőre.
A muskátli se várhat már
Ezt a mutatós virágot a legelső fagyokig szeretjük kint tartani, hiszen annál tovább díszíti az erkélyt. De az enyhe idő ellenére most már érdemes felkészíteni a télre, és bevinni. Az álló muskátlitöveket vermeld el egy ládában, és sötét garázsban vagy pincében, nedves homokban teleltesd át. A futó muskátlival semmit nem kell csinálni, egyszerűen csak világos, hűvös helyre vinni, ahol legfeljebb 4-10 fok van. Két-háromhetente locsold meg őket, de csak minimálisan.
Ha valami mégis kint kell maradjon
Vannak olyan növények, melyek annyira hatalmasra nőttek az évek során, hogy nem férnek el odabent; ha muszáj, akkor kint is lehet teleltetni őket. Ekkor a cserepet le kell szigetelni alulról és oldalról is, úgy, hogy maradjon helyed locsolni a növényt. Az ágakat kösd össze, a növényt borítsd be hálóval. Ha több növényed is kint szorul, told őket minél közelebb egymáshoz, így védik egymást a széltől, viharoktól. Ha van rá lehetőség, told őket minél közelebb a falhoz, így még inkább védve lesznek az időjárástól. Ezt egyébként érdemes a fagytűrő cserepes növényeiddel is megtenned, hiszen a túlságosan kemény fagyokat csak szabad földben vészelik át, cserépben nem biztos.