tóth gabi
Bár még egyelőre kitart a nyárias idő, érdemes máris gondolni a leander teleltetésére, hiszen a dolog nemcsak annyiból áll, hogy bevisszük fagymentes helyre a növényt, hanem fel is kell készíteni a téli álomra.
Nem csoda, hogy egyre népszerűbb hazánkban is a leander, hiszen ez a mutatós mediterrán növény csodás dísze lehet a kertnek, a terasznak és az erkélynek is nyáron. Ám a hideget egyáltalán nem viseli el, ezért a teleltetéséről gondoskodni kell, hiszen már az enyhébb fagyok is károsíthatják. Míg a legtöbb cserepes virágot egyszerűen csak be kell vinni hűvös, fagymentes helyre, a leandert érdemes felkészíteni a teleltetésre, hogy tavasszal rengeteg energiája legyen újabb hajtások és virágok hozására. Mutatjuk lépésről-lépésre, mit kell tenned!
Keress egy megfelelő helyet
Fontos, hogy a szobába nem lehet bevinni a növényt, ott túl meleg van neki; a teleltetés célja ugyanis az, hogy a leander nyugalmi állapotba kerüljön, és úgy is maradjon egészen tavaszig. Ilyenkor lelassul a nedvkeringése; ám ha bevinnéd a fűtött szobába, újra beindulna, kihajtana, és tavasszal nem lenne szép. Válassz egy olyan helyiséget – garázs, kamra –, ahol 4-7 fok között van tartósan a hőmérséklet, és a legnagyobb mínuszokban sincs fagyveszély. Hőmérséklet szempontjából a pince is ideális lehetne, csakhogy a leandernek télen is szüksége van szűrt fényre. A helyiség, ahol tartod majd télen, jól szellőzzön, de nem lehet huzatos.
Készítsd elő a növényt
A mediterrán növények egész évben aktívak, ezért a hazánkban tartott leandert kényszeríteni kell a téli álomra, vagyis a nyugalmi állapotra. Ősz elejétől kezdve egészen a fagyokig csak minimális vizet adj neki, tápoldatot pedig ilyenkor ne kapjon. Nézd át a növényedet, a beteg hajtásokat, leveleket vágd le róla, de ha ősz elején nem végezted el a metszést, akkor ilyen későn már ne fogj bele!
Ne a naptárt, a hőmérőt nézd
Általában október közepén kell bevinni a növényt, és megkezdeni a teleltetését, de érdemes a hőmérsékletet és az előrejelzéseket is figyelni: ha odakint 6-7 fok van, akkor már érdemes bevinni a növényt. Bár -5 fokig életben marad, érdemes akkor is bevinni, ha ennél pár fokkal melegebb van, hiszen bár túléli az enyhébb fagyokat, kevésbé lehet a hideg hatására életerős tavasszal.
Így gondozd teleltetés alatt
Hetente, kéthetente kevés vízzel öntözd meg a leandert, de fontos, hogy mindig várd meg, hogy kiszáradjon a cserépben a föld. Időnként szellőztesd át a helyiséget, engedj be egy kevés fényt is. Így tavasszal életerős lesz a növényed, és nyárra csodálatos virágokat fog hozni.