tóth gabi
Egy-két évtizede minden kertbe telepítettek tuját, és nem véletlen, hiszen mutatós, kevés gondozást igényel, és télen is zöld színfolt a kertben. Ám ha barnulni kezd, az nem jó jel...
Az elmúlt években kezdődött a tuják tömeges barnulása; bármerre is jársz az országban, mindenhol észrevehető a jelenség. Ezek az örökzöldek olyan vidékekről származnak, ahol hűvösebb van, mint hazánkban, magasabb a páratartalom, és több a csapadék is. Amikor egy-két évtizede divatba jöttek nálunk, még nem volt velük probléma, szépen fejlődtek, sok kertnek voltak a díszei; azonban a klímaváltozás miatt egyre forróbbak a nyarak, és a csapadék is kevesebb. Ez pedig megviselte a tujákat, sok kertben, parkban teljesen kipusztultak, máshol még csak most kezdenek barnulni. A barnulás nem mindig jelenti a növény végét; mutatjuk, mi minden lehet az oka, és azt is, hogy mit lehet tenni ellene!
Legyengül a növény
Tény, hogy a tujáknak is akadnak kártevői és kórokozói, de egy erős, jól karban tartott és egészséges fa könnyedén le tudná küzdeni a fertőzéseket. A forró nyarak, a kevés csapadék egyre csak gyengítik a növény ellenállóképességét, végül a kártevők és kórokozók miatt a barnulás egyre jobban elhatalmasodhat rajta, és könnyen az a vége, hogy elpusztul a tuja. A mostani időjárás mellett tehát érdemes sokkal jobban odafigyelni ezekre az örökzöldekre.
Kevés a víz és a tápanyag
Ha a tuja hajtásai barnulni kezdenek, a növény belsejében pedig sok-sok tűlevél lehullik, akkor első körben érdemes arra gyanakodni, hogy túl kevés vízhez jut. A tujákat érdemes rendszeresen öntözni, hiszen nagyon vízigényesek! Ezt a legtöbben nem is felejtik el, de a trágyázás sok kiskertben elmarad, ha dísznövényekről, díszfákról van szó. Pedig akárcsak a gyümölcsfák, ezek a növények is igénylik, hogy legalább évente, de inkább félévente pótoljuk a tápanyagot. Ezt megteheted műtrágya kiszórásával is, de a legjobb, ha szerves trágyát vagy érett komposztot juttatsz ki ősszel és tavasszal a fának; de lehet kapni az üzletekben tujához való tápoldatot is.
Elmarad a növényvédelem
A barnulást gyakran rovarkártevők okozzák, például pajzstetvek, levéltetvek, atkák, vagy a növény legnagyobb ellensége, a tuja aknázómoly. Sokan a sövénnyel nem nagyon foglalkoznak, csak amikor tavasszal és ősszel lenyírják, pedig a tujákat is érdemes rendszeresen permetezni. A pajzstetvek ellen a rovarok tavaszi és nyári rajzása előtt lehet a megfelelő rovarirtószerekkel védekezni, a levéltetvek ellen pedig folyamatosan egész évben, vagyis ahogy megtelepednek a növényen – ugyanez igaz az atkákra is. Érdemes a gombás megbetegedéseket is figyelni, és ha meglátod a jeleit a tuja levelein, gomba elleni permetszerrel kezelni a növényeket. Ezek közül a pikkelylevél-barnulás tavasszal, a kabatinás hajtáselhalás pedig ősszel támad.
Mi legyen, ha már barna?
Ha még csak néhány ágon kezdődött meg a barnulás, először is nézd át alaposan, látsz-e kártevőket rajta, vagy gombás megbetegedésre utaló jeleket. Ha ezeket nem tudod szemre megállapítani, vágj le egy darabot a hajtásból, vagy fotózd le, és mutasd meg a hozzád legközelebb lévő gazdaboltban, ahol beazonosítják a betegséget, és szert is adnak a leküzdésére. Bármi is támadta meg a tuját, még permetezés előtt vágd le a beteg növényi részeket, és égesd el őket, hogy ne fertőzzék meg a többi örökzöldet. Ha az egész fa megbarnult, akkor már sajnos menthetetlen; ezért nem marad más, csak kivágni, és ellenállóbb örökzöldet telepíteni a helyére, például közönséges tiszafát, örökzöld ezüstfát vagy kerti korallberkenyét.