kulcsár edina
Tavaly sorra barnultak, száradtak ki a tuják, idén pedig a hatalmas fenyők adják meg magukat. Utánajártunk, mi lehet az oka, és annak is, hogy mit érdemes a kiszáradt fák helyett ültetni.
A tavalyi aszályos év nemcsak a tujáknak tett be, de a fenyőket is megviselte; és sok helyen ennek az eredménye most mutatkozik meg. Rengeteg helyen barnulnak a fenyőfák hajtásvégei, van, hogy a fa ágai barnulni, száradni kezdenek, végül az egész fenyő kiszárad. Ilyenkor gyorsan ki kell vágatni az elpusztult fát, mert a fenyő nem túl mélyen gyökerezik, az első nagyobb szél kidöntheti, ha elpusztult. De mi lehet az oka, hogy a tuják után most a fenyők kezdenek pusztulni?
Legyengült immunrendszer és kártevők
Akárcsak a tujáknál, a fenyőknél is a klímaváltozás okozza a legnagyobb problémát. Bár ezek a fák több, mint száz éve vannak velünk akár telepített fenyvesekben, akár a ház mellett, díszfaként, a fenyő nem őshonos Magyarországon, betelepítéssel került hazánkba – az akkori éghajlati viszonyok megfelelőek is voltak a számára, de ez ma már nem feltétlen mondható el. Az elmúlt években kevés volt a csapadék, forróak a nyarak, ráadásul magas a légköri aszály is, amitől szépen, fokozatosan leromlik a fák általános állapota. Ilyenkor pedig, ha megtámadják őket a kártevők, kórokozók, kevésbé képesek ellenállni a betegségeknek. Sokszor, ha már barnulni kezd a fenyő, a fa menthetetlen, néhány hónapon belül teljesen kiszárad.
Mit ültessünk helyette?
Ha az elpusztult fenyőfa hatalmas, öreg volt, akkor a kérdésre a válasz, hogy az első évben semmit. A fenyőfa alatt ugyanis savanyú lesz a talaj, így bármit telepítesz oda, senyvedni fog, hiszen a legtöbb növény számára ez nem ideális. Ha örökzöld fát, fenyőfélét szeretnél a helyére, akkor azt ültetheted korábban is, de arra figyelj, hogy szárazságtűrő fajta legyen: ilyenek a japán fajok, amin nemcsak a hideget, de a forró nyarakat is bírják. Egy év várakozás után a talaj savassága lecsökken annyira, hogy ültethetsz más, lombhullató fákat is a fenyőid helyére. Érdemes több szempontot is átgondolni, például, hogy mekkora fát szeretnél: a közönséges nyír például gyorsan és hatalmasra nő, és nemcsak a szennyezett levegőt, a szárazságot is jól viseli. A magas kőris hatalmas lombkoronát nevel, így óriási területen ad árnyékot a kertben, a kislevelű hárs pedig virágillattal is megajándékoz nyáron. Mindezek mellett pedig gyümölcsfákat is ültethetsz a kipusztult fenyők helyére. Érdemes választás előtt tájékozódni, hogy mi érzi majd jól magát a kertedben, és arra is figyelj, hogy nagyra növő fákat ne ültess közvetlenül az épületek közelébe.