tóth gabi
Szépek, mutatósak, de nem árt óvatosnak lenni, ha ilyet telepítünk. Hiszen a mérgező kerti növények nagy veszélyt jelenthetnek kisgyerekekre, házi kedvencekre egyaránt.
Vannak olyan mérgező kerti növények, melyek szinte mindenhol megtalálhatók, és mindenki tudja is róluk, hogy vigyázni kell velük – elég csak a liliomra vagy a nárciszra gondolni. De ezen kívül még rengeteg olyan dísznövény, sőt, zöldség és gyomnövény is van, amik nagy bajt okozhatnak, ha elfogyasztjuk őket. Kisgyermekes háznál, ha kertet tervezünk, nagyon oda kell figyelni, hogy mit ültetünk, hiszen könnyen megvan a baj; de akkor is körültekintőnek kell lenni, ha olyan négylábú kedvencünk van, ami kíváncsiságból mindent megrágcsál. Mutatjuk, melyek azok a mérgező kerti növények, amikkel nem árt az óvatosság!
Hányást, hasmenést okoz a lilaakác
Pompás virágaival lenyűgöző látványt nyújt ez a dísznövény a kertben, és ráadásul a gondozása is egyszerű. Termése, a fás részei mind mérgezőek, és bár az embereknek ritkán okoz bajt, a kutyák, macskák esetében hányást, hasmenést okozhat – ha ilyet tapasztalunk, forduljunk állatorvoshoz.
Érintéssel mérgez a leander
Ez a pompás mediterrán virág egyre népszerűbb itthon is, és nem véletlen: túl azon, hogy igencsak mutatós, erős rovarriasztó hatása van, így érdemes a terasz környékére ültetni. Ez a hatás azonban nem véletlen, a leander minden része tele van mérgező vegyületetekkel. Legnagyobb koncentrációban a nedvében találhatók meg: ha hozzáér a bőrünkhöz, viszketést okozhat az egész testfelületen. Elfogyasztva pedig halált is okozhat.
Görcsöket és légzési zavarokat okozhat a tiszafa
Ennek a dísznövénynek minden része mérgező, és elfogyasztása esetén akár halált is okozhat. A benne található méreganyagok az idegrendszert támadják. Hányás, hasmenés, később izomrángások, nehézlégzés jelentkezik, súlyosabb esetben pedig szívelégtelenség, halál is beállhat.
Nem mindig ehető a bodza
Ezt a gyógynövényt mindenki ismeri, és rengeteg helyen találkozhatunk vele: virágából szörp, bogyóiból lekvár készülhet. Ám ezen kívül egyetlen része sem fogyasztható, így feldolgozáskor a kocsányoktól meg kell szabadítani a termést. A bogyói csakis hőkezelés, vagyis főzés után fogyaszthatóak, és úgy is csak akkor, ha már teljesen érettek. A nyers bogyók csipegetése, fogyasztása görcsöket és erős hányingert okozhat.
Halált is okozhat a burgonya
Ennek a zöldségnek kizárólag a gumói fogyaszthatóak, minden más része – levél, szár, termés – olyan erősen mérgező, hogy akár halált is okozhat, ha valaki eszik belőle. Kisebb dózisban, például egy-két levél elfogyasztása után hasmenést, fejfájást válthat ki, de nagyobb mennyiségben kómát és halált is okozhat. A megzöldült gumók fogyasztása is tilos, és a csírákat sem ajánlott megenni – kizárólag a tiszta gumókat.
Gyulladást válthat ki a pünkösdi rózsa
Pompás virágaival igencsak mutatós növény, ám vigyázni kell vele, mert minden része mérgező. Ha valaki nagyobb mennyiségben enne belőle, hányást, hasmenést és gyulladást okoz.
Fájdalmas bőrhólyagokat okoz a kaukázusi medvetalp
Nem őshonos, de mára felbukkant nálunk is ez a növény, melyet a 19. században dísznövénykét használtak. Senki nem telepít ilyet a kertjébe, de bárki találkozhat vele: vízpartokon, főleg a Tisza mentén akár kertekben is megtalálható, de felbukkant már Zirc, Szombathely, Szarvas környékén is. Kiránduláskor is belefuthatunk, bár a legtöbben az utóhatásait ismerik fel. Ez a növény ugyanis annyira mérgező, hogy ha hozzáérünk, fényérzékennyé teszi a bőrt – ami azt jelenti, hogy a napsugarak hatására égési sérülésekhez hasonló, fájdalmas hólyagok jelennek meg.