tóth gabi
Az egyre szélsőségesebb időjárás miatt rengeteg díszfa pusztul el a kertekben, még több évtizede élő, hatalmas példányok is. Ha most gondolkodsz faültetésen, nem mindegy, milyen fajtát választasz.
A klímaváltozást a kiskertekben is egyre inkább érezni, hiszen a perzselő, forró nap, az aszályos nyarak megviselik a kerti növényeket is, és ez nem csupán esztétikai probléma: rengeteg haszonnövény és dísznövény pusztul el a szélsőséges körülmények miatt. Nehéz helyzetben vannak a kerttulajdonosok, hiszen a brutális nyarak miatt minél több árnyékra lenne szükség a kertben is, így logikus a faültetés – de a régen bevált fajták közül ma már nem mindegyik fejlődik szépen, és marad meg a kiskertekben. Sokszor hiába fejlődnek szépen a facsemeték, egy-két év után a leggondosabb öntözés ellenére is kiszáradnak. A probléma ugyanis összetettebb annál, hogy a gyökerek nem kapnak vizet: a légköri szárazságot sem viseli jól minden fajta. Emellett nem csupán a szélsőséges időjárás okoz bosszúságot, de a klímaváltozás miatt megjelenő új kártevők is, melyeknek nincsenek hazánkban természetes ellenségei – elég csak a dióburok-fúrólégyre, vagy a márványpoloskákra gondolni. Utóbbiak a gyümölcsfák termésében tesznek hatalmas károkat. Ennek ellenére nem szabad feladni a faültetést; csak megfelelő, strapabíró fajtákat kell választani. Ezek általában azok, amelyek a nagyvárosi körülmények között is szépen fejlődnek.
1. Mezei juhar
Lassan növő fa, ami terebélyes lombjával ad árnyékot. Közepes termete miatt nem igényel túl nagy helyet, és jól bírja a strapát: városi parkokban, lakótelepeken is találkozhatsz vele. Az első néhány évben rengeteg öntözést igényel, és érdemes napos helyre ültetni. Egy-két év után kimondottan szárazságtűrő, a hosszabb aszályokat is jól viseli, bár a tartósan csapadékmentes időben érdemes néha megöntözni. Arra figyelj, hogy a sűrű lombkorona miatt kevés növény él meg alatta, ezért gondosan válaszd ki a helyét – ne oda kerüljön, ahol például virágoskertet tervezel.
2. Ginkgo biloba vagy páfrányfenyő
A nevét hallva a legtöbb embernek a gyógyhatásai jutnak eszébe, de díszfaként is érdemes megfontolni. Ugyan hatalmasra nő, de léteznek olyan fajtái a kertészetekben, melyek kisebb méretűek, így bátran lehet vele próbálkozni kisebb kertekben is. Napos, világos helyre érdemes ültetni, és bár jól viseli a szárazságot, mint minden facsemetét, az első néhány évben a ginkgo-t is sokat kell öntözni. Betegségei hazánkban nincsenek, és fagytűrő is.
3. Bugás csörgőfa
Különleges termését biztosan láttad már városi parkokban sétálva. Ez a mutatós fa mindössze 10-12 méter magasra nő, így a kertbe is tökéletes választás lehet, főleg, hogy igazi túlélő: a szárazságot és a szennyezett levegőt is jól viseli. Napos helyre érdemes ültetni, a jó vízáteresztő-képességű talajt kedveli. Bár nem hosszú életű fa, igencsak ellenálló: betegségekre, kártevőkre nem érzékeny.