RETRO RÁDIÓ

Erre figyelj, ha gyümölcsfát szeretnél ültetni

Man,Plants,A,Tree,,Hands,With,Shovel,Digs,The,Ground,
Létrehozva2021. 10. 24. 13:00

Eljött a gyümölcsfa ültetés ideje, megjelentek a fiatal csemeték a kertészetekben, lerakatokban. Ám ahhoz, hogy éveken át bőséges termést adjon az új fád, rengeteg mindenre kell már most figyelned!

Bár hosszú időre kiment a divatból a gyümölcsfa ültetés, szerencsére egyre többen döntenek úgy, hogy fiatal facsemetéket telepítenek a kertjükbe, udvarukba. Ez sokszorosan meghálálja magát, hiszen a saját fádról tudsz egészséges, vegyszermentes gyümölcsöt adni a családnak, és szinte ingyen van az egész. A legfinomabb házi lekvárok saját gyümölcsből készülnek, és az érzés megfizethetetlen, amikor csak kisétálsz a kertedbe, és ott vár az alma, körte. A gyümölcsfa ültetés ráadásul nem is kerül túlságosan sokba, egy csemete, vagy ahogy a kertészetekben nevezik, oltvány már kétezer forint körüli összegért is kapható. Most van itt az ideje, hogy gyümölcsfát ültess, hiszen a szabadgyökeres csemetéket csak november közepéig lehet kapni – hiszen annál később már nem érdemes őket elültetni, mivel nem gyökeresednének be a fagyok előtt. Ám a vásárlásnál és az ültetésnél van néhány ökölszabály, amit fontos betartanod, ha azt akarod, hogy a fácskád hosszú életű legyen, és bőséges termést hozzon. Lássuk ezeket!

Életre szóló élmény a gyerekeknek, ha van gyümölcsfa a kertben. Fotó: Shutterstock

Döntsd el, mi a cél

Gyümölcsfa ültetés előtt gondold át, mire szeretnéd használni a bőséges termést a jövőben. Fotó: Pixabay.com

Mielőtt megvásárolod a telepíteni kívánt kis fákat, üljetek össze a családdal, és beszéljétek át, hogy ki milyen gyümölcsöt szeret! Hiszen felesleges lenne olyat telepíteni, aminek a termését senki nem szereti, főleg, hogy bizonyos fajták évente akár 40-50 kiló gyümölcsöt is teremhetnek. Az sem mindegy, hogy napi fogyasztásra szeretnéd-e a gyümölcsöt, vagy pedig be is főznél belőle, például lekvárt, befőttet. Érdemes minden szempontot megfontolni, mielőtt fajtát választotok.

Járd körbe a kertet

Nézd meg, hol érezné a legjobban magát a fád, és arra is ügyelj, hogy idősebb, nagyobb fák ne árnyékolják majd! Fotó: Shutterstock

Ha megvan, milyen fajta fákat szeretnél, alaposan nézz körül a kertedben, hogy megtaláld a számukra ideális helyet. Nem minden gyümölcsfának egyforma a fényigénye, de az általánosságban elmondható róluk, hogy szeretik, ha napos helyre ülteted őket, hiszen így lesz szép a termés. Azt is vedd figyelembe, hogy milyen távolságot kell hagynod közöttük, illetve arra is figyelj, hogy a jogszabályok szerint legalább három méterre kell, hogy legyen a szomszéd kerítésétől.

Máris védekezhetsz a tűzelhalás ellen

Ellenálló fajták választásával védekezhetsz a tűzelhalás, és még sok más betegség ellen. Fotó: Shutterstock

Minden gyümölcsfa-tulajdonos legnagyobb rémálma a tűzelhalás, mely betegség főleg az almát, a körtét és a birset veszélyezteti. Ha már megjelent az ágakon, nincs mód a védekezésre, le kell vágni a sérült részeket, sőt, sokszor a fát is ki kell vágni. De jó hír, hogy már a csemete vásárlásakor is sokat tehetsz azért, hogy megelőzd a bajt: válassz ellenálló fajtákat a kertészetben, gazdaboltban, hogy sokáig ép maradjon a fád.

Ne csak az ásót vedd elő az ültetéshez

Ültetés előtt csipkedd le éles metszőollóval a gyökerek körülbelül egyharmadát; így gyorsabban fognak nőni. Fotó: Shutterstock

Az ásón kívül szükséged lesz még egy jó éles, fertőtlenített metszőollóra, egy mérőszalagra, és némi szerves trágyára is. Alapszabály, hogy a fának legalább kétszer akkora gödör kell, mint amilyen szélesre nyúlnak a gyökerek. A gödör legyen minimum 60x60 centiméter széles, és legalább ugyanennyi mély, de az a biztos, ha egy méterig leásol. Ha kész a gödör, az aljába szórj szerves trágyát, majd arra tegyél három-négy lapát földet, hogy a gyökerek ne érintkezzenek közvetlenül a trágyával, hiszen attól kiéghetnek. Mielőtt a gödörbe helyeznéd a fát, csipkedd le metszőollóval a gyökérvégeket; ezzel növekedésre ösztönzöd a fa gyökérzetét. Ha ez megvan, jöhet az ültetés.

Nem mindegy, hogyan kerül a gödörbe

Az oltás helye mindig legyen a föld felszíne felett! Fotó: Shutterstock

A gyümölcsfa ültetése egyszerű, de nem árt néhány dologra odafigyelni. A kertészetekben, lerakatokban kapható facsemeték vad alanyra oltott nemes fák; így a gyökér felett valamivel láthatod az oltás helyét, egy kidudorodó részt a fa törzsén. Ennek mindig a föld felett kell lennie, ha ültetsz, különben egy-két éven belül akár el is pusztulhat a fád; erre érdemes nagyon figyelni. Ahogyan arra is, hogy merről van az uralkodó széljárás; hiszen, ha a szél felé állítod a dudort, ami az oltás helyét mutatja, a fiatal fácska könnyel letörik az oltás helyén a vad alanyról. Tehát ültetéskor mindig úgy fordítsd a facsemetét, hogy az oltásnál lévő dudor a széliránynak ellentétes oldal felé nézzen. Ha beállítottad, hol legyen a fa, akkor jöhet a föld a gyökerekre; sokkal könnyebb a dolgod, ha van segítséged a művelethez. Ezután óvatosan meg kell taposni a földet, és jöhet az öntözés: érdemes legalább egy vödör vizet adni a fiatal fának, hogy ne maradjon levegő a gyökerek között odalent. A rendszeres öntözéséről télen se feledkezz meg: ha nincs csapadék, akkor hetente egyszer adj neki vizet.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.