kulcsár edina
Sokan az őszi-téli időszakban megelőzésképpen szedik, mások akkor, amikor már elkapta őket valamilyen felsőlégúti-megbetegedés. Ahhoz, hogy hasznosulni tudjon, nem mindegy azonban, hogy hogyan szeded!
Beköszöntött az őszi időjárás, ilyenkor már javában tombolnak a megfázásos megbetegedések, és minden évben előtérbe kerül a C-vitamin szedése. Ebben az időszakban sokan a napi minimális mennyiség többszörösét is szedik, legtöbbször étrend-kiegészítő formájában, de emellett a helyes étrend is fontos, hiszen így is juttathatunk C-vitamint a szervezetünkbe. Aki megelőzésképpen szedi, könnyebben elkerüli a fertőzéseket, gyorsabban is gyógyul, ha mégis elkapja – de nem mindegy, hogyan szedjük ezt a vitamint; ugyanis vízben oldódó, tehát 4-5 órán belül a felesleges mennyiség a vizelettel távozik.
Fokozatosan adagold
Érdemes a C-vitamint napi kisebb dózisokban szedni, hogy minél többet tudjon felvenni a szervezet, hiszen minél többet veszünk be egyszerre, annál inkább üríti a szervezet. A leghatásosabb, ha 4 óránként beveszel egy 300 mg-os tablettát egy nap. Így a magas dózis is megvan, és jobban hasznosul is a vitamin.
Segítsd a felszívódást
Ahhoz, hogy minél több C-vitamint felvegyen a szervezeted, bevethetsz olyan, természetes segítőket, melyek magas antioxidáns hatással rendelkeznek; ezek a polifenolok, melyeket többek között a zöld teában, a csipkebogyó kivonatban, áfonyában, körtében, paradicsomban, kakukkfűben is megtalálhatsz. Amellett, hogy többféleképpen hasznosak a szervezeted számára, fokozzák a C-vitamin hatását, és gátolják, hogy lebomoljon.
Mennyi legyen az annyi?
Szakemberen egy felnőtt számára napi 500 mg C-vitamin az ajánlott mennyiség, de érdemes az őszi -téli időszakban, különösen betegség esetén elmenni akár a 3000 mg mennyiségig. De nemcsak a mennyiség számít, hanem az étrend is: érdemes támogatni a C-vitamin felszívódását, és D-vitamint is szedni.