kulcsár edina
Ősszel nem lehet kihagyni ezt finomságot, hiszen most van itt a szezonja. Akár megveszed, akár magad készíted, a savanyú káposzta több, mint egy jó kis savanyúság: rengetegféleképpen segít, hogy egészséges maradj.
Sokféle ételnek nélkülözhetetlen alapanyaga, elég csak a székely- vagy a toroskáposztára gondolni, de isteni finom nyersen, sült húsok mellé is. A jó savanyú káposzta erjesztéssel, fermentálással készült, az ezzel az eljárással készített savanyúságok pedig köztudottan jótékony hatásúak – és mindemellett a nyers káposzta telis-tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, rostokkal. Érdemes tehát rendszeresen fogyasztani a nyers savanyú káposztát is, nem csak az ételekbe tenni! Mutatjuk, mi mindenben támogatja a szervezetedet.
Nagy dózisban tartalmaz C- és B1-vitamint, emellett karotin, niacin, kalcium, foszfor és magnéziumtartalma is magas. Ezek mind-mind szükségesek az immunrendszer egészséges működéséhez. Emellett pedig a hagyományos erjesztéssel készített savanyú káposztában található jótékony hatású baktériumok is segítik az immunrendszer működését.
A fermentálással készült savanyú káposzta probiotikus tulajdonságai nem elhanyagolhatók, hiszen a benne található tejsav, valamint a jótékony baktériumok együttesen segítenek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában. Így például egy antibiotikum-kúra után érdemes savanyú káposztát fogyasztani. Magas rosttartalmával is segíti az emésztést, hiszen ennek köszönhetően megtisztítja a bélrendszert, megköti a vizet, és kiegyensúlyozottabb lesz a bélműködés.
A káposzta az egyik legjobb diétás étel, hiszen rengeteg tápanyagot tartalmaz úgy, hogy közben kevés kalóriát – vagyis jóllaksz vele, de hízni nem fogsz tőle. Ezért érdemes diéta alatt minél több káposztás ételt fogyasztani, és beiktatni időnként a menübe a savanyú káposztát is, hiszen ez segít megakadályozni az anyagcsere lelassulását, és akadályozza a zsírok felszívódását is.
Magas rosttartalma és probiotikus hatása miatt a savanyú káposzta segít a koleszterinszint csökkentésében, így egyensúlyban tartja a vérnyomást, és óvja a szív-érrendszer egészségét is. A benne található C-vitamin pedig segít megkötni a kalciumot a szervezetben, így a csontjaid is erősödnek.
Bár igazi csodaszer is lehet, a savanyú káposzta nem ajánlott mindenkinek: ha valaki hajlamos a puffadásra, emésztőrendszeri megbetegedése van, vagy epebetegségben szenved, súlyosbíthatja a tüneteket.