tóth gabi
Novemberben, decemberben szinte kötelező megfőzni ezt a hagyományos magyar ételt! A fantasztikus ízvilág mellett azonban van még néhány érv, ami miatt érdemes minél többet enni belőle; ezeket szedtük csokorba.
Ez a népszerű étel szinte minden család asztalán megfordul legalább egyszer a tél során – de az a jó, ha minél többször elkészül! A bőrös-csontos hozzávalókkal készült kocsonya a nap minden szakában jólesik, hiszen nemcsak ebédre, de reggelire, vacsorára is remek. Amellett, hogy isteni finom, az egészségedre is jó hatással van a kocsonya.
Ha leszeded a zsírt a kocsonyáról, akkor egy egészséges, tápláló fogást kapsz, hiszen tele van aminosavakkal, fehérjékkel, és kevés a zsír- és a szénhidrát-tartalma; így akár diéta alatt is fogyaszthatod, persze mértékkel.
A lassú főzés során a bőrös, csontos húsokból rengeteg kollagén kerül a kocsonyába, ez pedig az ízületekbe épülve hosszú ideig egészségessé tehet, biztosítja a rugalmasságot. A kollagén rostok ugyanis nélkülözhetetlenek az inak, a bőr, a csontok és az ízületek újraépítésében. Érdemes egy kevés citromlével meglocsolni a kocsonyát (csakis friss citrom facsart levéről lehet szó!), mert a C-vitamin segít a kollagénnek beépülni a szervezetbe.
A kollagént a szépségipar is használja hajpakolásokban, arcápoló szerekben, de belülről is érdemes minél többet a szervezetedbe juttatni belőle – és ennek nagyszerű módja, ha rendszeresen fogyasztasz kocsonyát. Rugalmasabb, feszesebb lesz a bőröd, egészségesebb lesz a hajad és a körmöd is.
A benne található arginin és lizin aminosavak segítenek, hogy megerősödjön az immunrendszered, ami ebben a járványos őszi-téli időszakban alap ahhoz, hogy ne kapd el a vírusos betegségeket.