kulcsár edina
A legtöbben köretként eszik húsételek mellé, és általában csak ebédkor kerül az asztalra. Pedig egyes savanyúságokat érdemes akár naponta is fogyasztani, mert nemcsak finomak, de roppant egészségesek is.
A savanyítás az egyik legjobb tartósítási módja a nyári friss zöldségeknek, hiszen így nincsenek hőkezelve, megmarad a vitamintartalmuk, és ügyes fűszerezéssel igencsak finom ízeket lehet elérni az eltevés során. Két nagy csoportja ismert a savanyúságoknak: az ecettel készült, és a fermentálással savanyított. Mindkét típusra igaz, hogy alacsony a kalóriatartalmuk, magas rosttartalmuk támogatja az emésztőrendszert, és minden jóságot tartalmaznak, amit a nyers zöldségek is – például vitaminokat, antioxidánsokat és ásványi anyagokat. Ezen felül azonban van különbség az ecetes és fermentált savanyúságok további jótékony hatásai között; ezeket gyűjtöttük össze.
Természetes probiotikum a fermentált
Egyre nagyobb divat a fermentálás, rengetegen próbálkoznak vele otthon. Míg régen leginkább a savanyú káposzta és a kovászos uborka készült ezzel az eljárással a háztartásokban, a lelkes fermentálók manapság már mindenféle zöldséget eltesznek így, legyen az csillagtök, répa vagy cukkini, de akár hagymát, fokhagymát is lehet így tartósítani. A fermentálás külön művészet, de némi kitartással meg lehet tanulni. Lényege, hogy sós lében kell eltenni a zöldségeket (nem mindegy, hány százalékos a sóoldat), ahol aztán idővel beindul az erjedés, ettől lesz savanyú az íz; elég csak a kovászos uborkára gondolni. A fermentált savanyúságok helyreállítják a bélflóra egyensúlyát, felgyorsítják az anyagcserét és serkentik az emésztést. Emellett szerepük van a stresszcsökkentésben és a gyulladáscsökkentésben is.
A vércukor őre az ecetes savanyúság
Ezeknél a savanyúságoknál a tartósítást és savanyítást ecet segítségével oldják meg, méghozzá úgy, hogy a zöldségmennyiségnek megfelelő arányokkal készül egy ecetes felöntőlé, amibe só, kevés cukor, és fűszerek is kerülnek. Az ecetes sóoldat hatására étkezés után csökken a vércukorszint, így azoknak különösen érdemes fogyasztaniuk az étkezésekhez, akiknél fennáll a cukorbetegség kockázata. Tanulmányok szerint az ecetes savanyúság leve enyhítheti az izomfájdalmakat, csökkentheti az izomgörcsöket, és jótékony hatása van az ízületekre.