kulcsár edina
Az idő is kellőképpen meleg, az uborka is most kezdi ontani a termést, ideje hát kovászos uborkát készíteni! A levét a legtöbben ki szokták önteni, de érdemes inkább megtartani, mert elképesztően egészséges.
Nem kell sokat dolgozni vele, hűsít, felfrissít a nyári napokon, és eszméletlen finom savanyúság – hosszú ideig lehetne sorolni az érveket, miért érdemes kovászos uborkát készíteni nyáron. Mivel erjesztéssel készül, olyan jótékony baktériumok vannak benne, melyek hatására a bélflóra egyensúlya visszaáll, de a gyomornak is jót tesz, ha valaki rendszeresen fogyaszt kovászos uborkát. Emellett vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag ez a páratlan savanyúság. Legtöbbször azonban a levét nem szokás elfogyasztani, legfeljebb egy keveset, az uborka mellé; pedig érdemes lenne, hiszen ezek a jótékony hatások sokkal erőteljesebben érvényesülnek, ha megiszod a levet is.
1. Erősíti az immunrendszert
Azzal, hogy a bélflóra egészséges működését támogatja, a kovászos uborka leve az immunrendszert is támogatja, hiszen kutatások bizonyítják, hogy a bélflóránk az egész immunrendszerünk működésére kihat – így ha ott minden rendben van, könnyebben le tudjuk küzdeni a betegségeket.
2. Segít a fogyásban
Rendkívül alacsony kalóriatartalma miatt még a legszigorúbb diéta alatt is korlátlan mennyiségű kovászos uborkát lehet fogyasztani, hiszen 100 grammban mindössze 11 kalória található. Emellett már a leve önmagában fogyasztva is felpörgeti az emésztést, segít a szervezetnek a megtisztulásban.
3. Jól jön edzés után
Gyulladáscsökkentő hatása mellett tanulmányok szerint görcsoldó hatása is van, emiatt izomgörcsök esetén kiváló segítség. Ha edzés után fogyasztod, a gyulladáscsökkentő hatásnak köszönhetően segít megelőzni az izomlázat. Azonban arra ügyelj, hogy megterhelő edzés után fél decinél ne igyál többet, mert nagyobb mennyiségben túl sok sót viszel be a szervezetedbe vele.
4. Tele van antioxidánsokkal
A szervezetben létrejövő szabadgyökök szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségeket is okozhatnak. A kovászos uborkában található antioxidánsok nagyon hatásosak az ezek elleni harcban, így érdemes minél többet fogyasztani belőle – és a levéből is.
5. Gátolja az öregedést
Aki rendszeresen fogyaszt belőle, annak a bőre sokkal feszesebb, egészségesebb lesz, és lelassulnak a bőr öregedési folyamatai is.
6. Szabályozza a vércukorszintet
A fermentált, erjesztett ételek kutatások alapján jó hatással vannak a vércukorszintre, segítik egyensúlyban tartani.