tóth gabi
Bár egy időre feledésbe merült, szerencsére újra nagy divatja kezd lenni ennek a különleges gyümölcsnek. A belőle készült birsalmasajt, lekvár, befőtt isteni finom; de tudtad, hogy a birsalma valóságos csodaszer?
Túl azon, hogy fantasztikus édességeket lehet készíteni belőle, a birsalma rendkívül egészséges, ezért érdemes minél többször beiktatni az étrendbe. Nyersen általában nem fogyasztjuk, hiszen nagyon kemény a húsa, és fanyar az íze, de érdemes megpróbálkozni vele, hiszen így hasznosulnak leginkább a benne lévő hasznos anyagok. Azonban akkor sincs ok aggodalomra, ha képtelen vagy megenni a nyers birsalmát, hiszen feldolgozva is valóságos csodaszer – ráadásul a gyümölcs minden része kincs.
Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően gyulladásgátló és immunerősítő hatása van, a magjából vagy húsából készült kivonat segíthet a bőrgyulladások kezelésében.
A birsalmalé rendszeres fogyasztása ajánlott a gyomorfekélyben szenvedők számára, hiszen hatékonyan enyhíti a tüneteket. De természetes segítséget nyújt vastagbélgyulladás, hasmenés és székrekedés esetén is: ilyen panaszok esetén érdemes mézzel fogyasztani. Magas rosttartalma miatt az enyhébb emésztési problémákra is hatásos gyógyír.
Méregtelenítő hatásának köszönhetően serkenti az emésztést, ráadásul nagyon kevés kalóriát tartalmaz, így diéta alatt is bátran fogyaszthatod.
Magas antioxidáns-tartalma miatt semlegesíti a szervezetben található szabad gyököket, emellett pedig jótékony hatása van a szív- és érrendszerre. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a szívbetegség kialakulásának kockázata, hiszen csökkenti a vér koleszterinszintjét, és az ingadozó vérnyomást is helyrehozza.
Kutatások is alátámasztják, hogy a birsalmában található anyagok sikeresen veszik fel a küzdelmet a vírusok ellen, így megfázás, vírusos felsőlégúti-megbetegedések esetén érdemes kiegészítő kezelésként fogyasztani.
Az antioxidánsoknak hála, a birsalma oldja a szorongást, nyugtatja a túlpörgött idegrendszert, így enyhíti a stressz kellemetlen tüneteit.