tóth gabi
Némelyik hagyma annyira csíp szeletelés, sütés közben, hogy nem lehet tőle megmaradni a konyhában. Sok házi praktika létezik a hatás enyhítésére, de mutatunk egyet, ami mindig, mindenkinek beválik!
A magyar konyhában gyakori alapanyag a vöröshagyma, így mindenkinek megvan az élmény, amikor szeletelés közben ablakot kell nyitni, vagy ki kell szaladni a konyhából megmosni a szemét. Rengeteg praktikát osztanak meg egymással az asszonyok, hogyan lehet a szemcsípést megúszni, például, hogy áztasd hideg vízbe a hagymákat, vagy vegyél egy korty vizet a szádba – de ezek vagy működnek, vagy nem, hiszen vannak igencsak mérges hagymák, amik minden próbálkozás ellenére megríkatnak főzés közben.
De miért csíp?
A hagymában nagy mennyiségben találhatók kénvegyületek, melyeket azért termel a növény, hogy ne egyék meg az állatok – és egyébként ezeknek is köszönheti a gyógyhatását. Ha megvágod a hagymát, a növényt alkotó sejtekből enzimek szabadulnak fel, melyek reakcióba lépnek a kénnel, és egy olyan gáz halmazállapotú vegyületet alkotnak, ami a levegőben szállva irritálja a szemet – ezért jönnek a könnyek. Vízzel érintkezve a vegyület felbomlik ugyan, de mivel vágás közben szabadul fel, ezért nem sokat ér, ha az egész hagymákat áztatod szeletelés előtt.
Nem víz, tűz kell ellene!
Többen tapasztalták már, hogy a hagymából kiszabaduló vegyületeket semlegesíti a nyílt láng – vagyis ha hagymaszeletelés közben begyújtod az egyik gázrózsát, akkor megúszod könnyek nélkül. Ezt a módszert kipróbálhatod akkor is, ha elektromos tűzhelyet használsz; egyszerűen csak gyújts egy gyertyát a hagymaszeleteléshez. Minél nagyobb a tűz, annál hatásosabb a módszer, de természetesen első a biztonság! Egyetlen gyertya is elegendő, ha elég közel teszed a vágódeszkához; persze arra figyelj, hogy szeletelés közben ne borítsd fel. Hogy miért működik a módszer, arra több magyarázat is lehetséges, az egyik, hogy a tűz semlegesíti, elégeti a hagymából kiszabaduló ként még azelőtt, hogy eljutna a szemedig. Egy másik elmélet szerint az égés miatt kevesebb oxigén kerül a levegőbe, így a szembe is. Bármi is az oka, a lényeg, hogy érdemes tenni vele egy próbát, ha nem akarsz legközelebb könnyek között szeletelni!