tóth gabi
Sajnos a drága teflonserpenyők és edények sem örökéletűek, még akkor sem, ha vigyázunk rájuk. Ha ezeket tapasztalja, akkor inkább dobja ki őket!
Leragad benne az étel
A kopott és karcos teflonserpenyőben az étel pillanatok alatt leragad, ami igen kellemetlen eredményhez vezethet. A kisebb karcokkal még nincs gond, de ha már kezd leválni a bevonat, akkor azonnal váljunk meg tőle.
Veszélyes az egészségre!
Szinte elkerülhetetlen, hogy sok év használat után ne repedezzen meg a teflonbevonat a serpenyőn vagy edényen. Ha ezt látjuk, akkor jobb megválni tőle, mert a lepattogó darabok főzés közben könnyedén az ételbe kerülhetnek.
Valami itt bűzlik!
Az elhasználódott serpenyő gyakori jele, hogy főzés közben erős égett szagot érzünk, pedig az ételnek semmi baja. Ilyenkor valószínűleg a teflon ég, mert megsérült. Egy ilyen hiba az étel ízét is tönkreteszi, valamint a főzés is sokkal nehezebb benne.
Megfogta vagy megégett?
A használat velejárója, hogy a serpenyő főzés közben elszíneződik, pláne a világosabb színű darabok. Amennyiben étel okozza a színváltozást, azt le tudjuk takarítani, viszont, ha égés okozza, akkor jobb, ha mielőbb lecseréljük.
Eltérően melegszik?
Ha azt tapasztalja, hogy a serpenyő nem egyenletesen melegszik, bizonyos helyeken túl forró, az azt jelenti, hogy a bevonat megsérült. Egy ilyen jellegű problémát sajnos csak egy új serpenyő beszerzésével tudjuk orvosolni.
Fontosabb a külsőnél
Gáztűzhely használata mellett gyakran előfordul, hogy a serpenyők oldala vagy füle megég. Ez azért történik, mert a láng túlér az edény széleinél, így megkapja ezeket részeket. Ez nem túl esztétikus, de ettől még használható marad.
Maradjunk a hagyományosnál
A teflon egy sérülékeny bevonat, késsel vagy villával tilos hozzáérni, ugyanis ezekkel azonnal megkarcoljuk. A legjobb, ha a hagyományos fakanalat vagy műanyag eszközöket használunk, ha ilyenben főzünk.
Ne hagyjuk beleszáradni
Az edényt főzés után azonnal áztassuk be, hogy ne ragadjon bele minden. A vízbe nyugodtan tegyünk egy kis mosogatószert is. Húsz perc alatt a víz feláztatja a benne lévő maradékot, amit így könnyedén el tudunk mosogatni.
A gépbe is tehetjük
Ha befér a mosogatógépbe a teflonedény, akkor nyugodtan betehetjük, nem lesz tőle semmi baja. Előtte viszont érdemes szintén beáztatni, hogy ne kerüljön a szűrőbe sok szennyeződés.
Hová dobjuk?
A teflonedény újrahasznosítható hulladéknak számít, ezért ne dobjuk a háztartási szemetesbe. A környezettel akkor tesszük a legjobbat, ha elvisszük egy speciális hulladékgyűjtő helyre. Az FKF oldalán tudunk tájékozódni, hogy hozzánk melyik van a legközelebb.