tóth gabi
A fokhagyma köztudottan erősíti az immunrendszert és hatóanyagaival egy sor csúnya betegség megelőzésben nyújt hathatós segítséget. Csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérnyomást, megfázás esetén segít a nátha gyors visszaszorításában.
Ezt az egyszerű finomságot afrodiziákumként is bevethetjük. Arról nem beszélve, hogy a magyar konyha egyszerűen elképzelhetetlen fokhagyma, méghozzá sok fokhagyma nélkül! Többféle recept is létezik, hogy tegyük el télre.
A fokhagymát megtisztítjuk és kis 100-200 ml-es üvegbe tesszük. Közérakjuk a chilit, a babérlevelet, az oreganot és a borsszemeket. Olíva olajjal felöntjük és az üveget lezárjuk. Minimum 10 napig érleljük.
A méz maga is gyógyszer, vitaminokkal és ásványi anyagokkal teli finomság. Remek gyulladásgátló, de ha migrén, vagy krónikus fájdalomtól szenvedünk, akkor is segíthet. Ráadásul rengeteg energiát ad, ha a nap közepén úgy érezzük, elfogyott az erőnk, a cukros üdítők helyett együnk meg egy kis kanál mézet. Káros mellékhatások nélkül nyújt azonnali segítséget.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Hatásai
1 liter vizet forraljunk fel 1 púpozott evőkanál sóval és hűtsük le. Tegyük üvegekbe a megtisztított fokhagymát, szórjunk közé szemes borsot vagy mustármagot, koriander magot, esetleg köményt, majd öntsük rá a sós vizet és lazán csavarjuk rá a tetőt. Két hétig tegyük félre, de nézzünk rá, mert mint a vizes uborka, ez is kiforrhat, akkor pótoljuk a kimaradt sóoldattal. Amikor leáll a forrás, légmentesen zárjuk le és rakjuk a kamrába. Kellemesen savanyú lesz, két hét múlva már fogyasztható, de akár tavaszig is eláll a finom, ropogós savanyú fokhagyma. Nem kell bele tartósítószer.
1. A friss fokhagymát tisztítsuk meg, aztán a gerezdeket keverjük össze az olaj felével. Majd tegyük azokat egy sütőpapírral bélelt tepsire, és 160 fokon 25-30 perc alatt süssük meg.
2. Közben a vöröshagymát tisztítsuk meg, és kockázzuk apróra. A maradék olajat hevítsük fel egy lábosban, és dinszteljük meg rajta a vöröshagymát.
3. A sült fokhagymát halmozzuk rá a vöröshagymára, öntsük fel 1 liter vízzel (zöldségleves alaplé is jó), ízesítsük ízlés szerint sóval, borssal, majd főzzük puhára.
4. Miután kihűlt, turmixoljuk össze, és dúsítsuk a natúr joghurttal. Ezután öntsük vissza az edénybe, újra melegítsük fel, és már tálalhatjuk is!