Létrehozva: 2020.07.20.

Kevesen tudják a tökéletes koviubi titkát

Imájuk a koviubit, de valahogy sosem sikerül tökéletesre? Mutatjuk az aranyszabályokat! Ha követjük ezt a leírást, soha többé nem rontjuk el!

Való igaz, hogy egyszerűnek tűnik, de mégis könnyű elrontani ezt az ízletes nyári savanyúságot, de ha néhány apróságra odafigyelünk, tökéletesen roppanós, kellemesen savanyú, szuper koviubink lesz! Tényleg megéri házilag elkészíteni, ugyanis a piacon árult savanyúság árának negyedéből kihozhatjuk és sokkal finomabb lesz. Összeállításához csupán 20 perc kell!

HOZZÁVALÓK:

1 db 5 literes befőző üveg

2 kg fürtös uborka (10-15 cm hosszú)

2 cs zsenge kapor

2-2,5 l víz

2 nagy ek. só

30 dkg kenyér

 

ELÕKÉSZÍTÉS

Tegyük fel forrni a vizet a sóval. Míg felforr, készítsük elő az uborkát.

  • Végeit vágjuk le, hasítsuk fel!
  • Az uborkát alaposan mossuk meg. A végeit vágjuk le. Noha csak a szár felé eső vége keseredik, a másik csücsköt is el kell távolítani, hogy az erjedő lé majd „dolgozhasson”. Éppen emiatt az uborkát hosszában is be kell metszeni, így középtájon is át tudja járni a kovászos lé.

  • Intenzív kaporíz
  • Az elöblített befőttes üveg alján terítsünk szét egy adag kaprot. Öreg kapor is jó, de a friss sokkal élénkebb ízt ad.

  • Álljon az uborka!
  • Az uborkákat álló helyzetben tegyük az üvegbe. Ha kicsit megbillentjük az üveget, könnyen menni fog. Az első uborkasorra tegyél megint kaprot, erre jöhet a következő uborkasor, majd megint kapor.

  • Forró víz kell a jó léhez
  • Mire idáig eljutunk, biztosan felforr a víz. Nagyon óvatosan ezt a forró sós vizet öntsük az uborkára úgy, hogy rendesen ellepje.

  • Legjobb a hagyományos kelesztésű félbarna kenyér
  • Az sem mindegy, milyen kenyérrel indítjuk be az erjedési folyamatot. Legjobb a félbarna kenyér, mivel nagyobb valószínűséggel készült valódi élesztőt tartalmazó kovászból. Száraz kenyeret is használhatunk erre a célra. Az amerikai-típusú mesterségesen fölfújt szendvicskenyerek viszont rossz irányba vihetik az erjedést, könnyen előfordulhat, hogy megpuhul, sőt megbüdösödik, „elfolyik” az uborka. A kenyérréteg az üveg szájáig érjen, erre még önts annyit a sós léből, hogy ez is átnedvesedjen.

  • Pótoljuk a kiforró lét!
  • A teli uborkásüveget állítsd egy tálba, hiszen ahogy beindul az erjedés, valamennyi lé ki fog forrni. Később mindig pótoljuk vissza a távozó folyadékot, mert az uborka léből kilógó része megfehéredik, és megpuhul.

    7.Takarjuk le!

    A kovászolódó uborkát tartsuk letakarva. Azért sem szabad túltömni az üveg száját kenyérrel, mert a dagadó kenyér, illetve a forró alaplé megemelheti tányért. Noha a kovászosuborka készítéshez kell a meleg, tűző napra állítani az üveget nem jó ötlet! Annyira átemelkedhet az üveg tartalma, hogy a kovászolást végző élesztők elpusztulhatnak. Helyüket ilyenkor más mikroorganizmusok veszik át, és rossz irányba viszik az erjedést. Ennek következtében az uborka megpuhul, megromlik.

     

    Ha minden pontot betartunk, időjárástól függően a 4. vagy az 5. napon kész a tökéletes kovászos uborka. Emeljük le a kenyérréteget, az uborkát tegyük kisebb üvegekbe, szűrjük rá a levét, mehet is a hűtőbe! 2-3 hétig friss marad. Hidegen a legfinomabb!

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek