tóth gabi
A gulyásleves nem véletlenül lett a nemzeti eledelünk és a külföldiek körében is a legnépszerûbb fogás. Ennek az egyszerûen elkészíthetõ finomságnak sokféle változata létezik, de most, hogy ekkora elismerés érte ezt az ételt, megmutatjuk a legnépszerûbb receptet.
A Hungarikum Bizottság keddi döntése alapján a hungarikumok gyűjteményébe került a magyar gulyásleves, a pálos rend és a hollóházi porcelán. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter indoklása szerint a gulyásleves világszerte ismert magyar ételként jelentős hatást gyakorol a hazai vendéglátásra és a turizmusra, a pálos rend csaknem nyolc évszázada meghatározó szerepet tölt be a magyar nemzet történelmében és kultúrájában, a 240 éves hollóházi porcelán pedig sokszínű, egyedi forma- és dekorvilágának köszönheti az elismerést. Ezzel a bővítéssel hetvenre nőtt a hungarikumok száma.
Eredetileg ugyan a gulyás három összetevőből készült: marhahús, hagyma és krumpli, de sokféleképpen ki lehet egészíteni, hiszen ahány ház, annyi szokás. Vannak, akik esküsznek, hogy a jó gulyásleves titka a többfajta hús, míg mások szerint zöldségek is kellenek a jó ízekhez. Egy dologban azonban nincs különbség, a gulyáslevest tilos berántani!
Vágjuk apróra a hagymát és a zsiradékon pirítsuk le. Tegyük hozzá a paprikát és a paradicsomot, majd főzzük össze. A kockára vágott húst tegyük a pörköltalapba, forgassuk, míg a hús kifehéredik. Tegyük hozzá a pirospaprikát és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Nyomjuk hozzá a fokhagymát és dobjuk rá a fűszereket. Körülbelül 40 perc után, amikor a hús félig megpuhult, adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket. Mielőtt kész lenne, mehet hozzá a krumpli, öntsünk alá még vizet, ha szükséges. Ha elkészült apróra vágott petrezselymet szórjunk a tetejére!