kulcsár edina
Bámulatosan egyszerûen varázsolhatsz ínycsiklandó grillvacsorát az asztalra ezzel a szuper eszközzel.
Ha grilleznél, de nincs kerted, vagy egyszerűen csak rossz idő van, akkor tehet jó szolgálatot a kontaktgrill. Ez a furmányos szerkezet úgy működik, hogy két elektromos fűtésű sütőfelület közé tesszük az előkészített nyersanyagot és annak fajtájától függően meghatározott ideig sütjük.
A kontaktgrillek egyik legfontosabb előnye, hogy a hús mindkét oldala egyszerre süthető a felső lap ráhajtásával, de a felső lap nem nehezedik rá a húsra, ugyanis a magasság fixen állítható a szelet vastagságától függően.
A kontaktgrill rövid idő elteltével úgynevezett „pörc” réteget hoz létre alul-felül, melynek eredményeképpen a hús kívül ropogós, belül pedig szaftos marad, ugyanis a gyorsan képződött réteg megakadályozza, hogy az ízek kiszökjenek a steakből.
Ezzel a módszerrel halat, zöldségeket és húsokat is forgatás nélkül lehet sütni anélkül, hogy összetörnének. A technológia további előnye, hogy a grillezett ételek pillanatok alatt elkészülnek, mivel az alsó-felső sütésnek köszönhetően nagyban lerövidül a sütési idő.
Bármilyen húsból készíthetsz saslikot. Csak fűszerezd a húst ízlésed szerint, rétegezd a kedvenc friss zöldségeiddel és süsd meg.
Pácolhatsz fokhagymás, citromos, fűszeres olívaolajban rákfarkakat is. Húzd a nyársakra ananász- vagy zöldségdarabokkal és már grillezheted is.
A tortilla is finomabb grillen elkészítve. Az előre átsütött, fűszeres húst töltsd a lapokba, szórd meg némi cheddar sajttal, és friss zöldséggel. Hajtsd félbe és addig süsd, amíg a sajt meg nem olvad, a lepény pedig szép ropogós nem lesz.
Pizza a grillből? Igen! A tészta alapot először üresen süsd elő, majd a feltéttel együtt grillezd tovább.
Ha vastagabb, szaftosabb húst használsz, a sütés elején tegyél alá egy alufóliát, aminek segítségével a húsból távozó levet kivezetheted egy tányérra.
Köretként készíthetsz hozzá zöldségeket is, amiket együtt vagy külön-külön sütögethetsz.
Tipp: A grillen készített húsokat pihentesd kicsit! Miért érdemes várni, miután kivettük a szeleteket sütőből? A hús pihentetése alatt a nedvesség átjárja a szeleteket a közepétől a széléig, így a felvágáskor a hús leve nem folyik ki a vágás mentén, ezáltal végig zamatos, puha marad.