tóth gabi
Imádjuk a magyar kovászos uborkát, ezt gyorsan szögezzük le! De a lengyelek olyan rafináltságot találtak ki koviubi ügyben, amit érdemes ellesni tõlük!
A kovászos uborkának a lengyeleknél is nagy tradíciója van, igaz, náluk egy kicsit máshogy készül a hűsítő csemege, mint amit megszoktunk. A lengyelek az eleve tartós változatban hisznek, így télen is vidáman fogyasztják a nyáron megkovászolt ubit, sőt finom ételeket is készítenek belőle.
Míg nekünk természetes, hogy a kovászos uborka kenyérrel készül, addig náluk ez a hozzávaló teljes mértékben hiányzik a receptúrából. Hogy akkor mitől lesz finom?
A lengyel koviubiban elsősorban a fokhagyma dominál a kapor mellett, de tormát és mustátmagot is használnak hozzá.
Tulajdonképpen ezekkel a fűszerekkel érik el azt a jellegzetes ízt, a pici csípősséget,
amit mi magyarok csak akkor tudunk felmutatni, ha hagyjuk kicsit túlérni a kovászos uborkát.
- uborka, amennyi belefér az üvegbe
- 3-4 cikk fokhagyma
- tisztított torma
- felvirágzott kapor, szárával együtt
- szemes, fekete bors
- szegfűbors
- mustármag
- babérlevél
Plusz egy apró titok:
ahhoz, hogy ropogós maradjon az uborka, tenned kell az üvegbe egy meggy- vagy tölgylevelet is.
Minden üveg aljába tegyél kaprot. Majd állítsd bele szorosan az uborkákat úgy, hogy közpén maradjon egy lyuk. Ide szórd bele a fűszereket, a hasábokra vágott tormát és a fokhagyma gerezdeket. Majd a lyukba is tegyél egy uborkát.
Ezután forrald fel a lét! 4 l vízhez adj 250-270 gr sót és egy csapott evőkanál cukrot. Hűtsd langyosra, majd öntsd az üvegekbe úgy, hogy teljesen ellepje az uborkát. Tekerd rá az üvegekre a tetőt, majd fordítsd őket fejjel lefelé. Hagyd, hogy így hűljenek ki. Ha felállításkor valamelyik üveg sziszeg, az nem jó, mivel a hang azt jelzi, hogy a tető nem zár tökéletesen.
Tudtad? A magyar kovászos uborkát is tartósíthatod egy ügyes módszerrel, nézd csak!