Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.01.20.

Ha így főzöd, sosem fog megrepedni a virsli

Kellemetlen, amikor a virsli szétrepedve kerül a tányérra. De mit tehetünk, hogy ne történhessen meg velünk ez az alapvető konyhai baki?

Szerző H. G.

A virsli a kezdő szakácsok kedvenc étele, hiszen nem is lehetne egyszerűbb elkészíteni. Legalábbis elméletben, hiszen amilyen egyszerűnek tűnik a virslifőzés, annyira könnyű elrontani. Hiszen nem túl esztétikus, amikor a húsrudacska szétrepedve kerül ki a főzővízből, egyenesen a tányérunkra. De vajon mi lehet a tökéletes, roppanós, ízletesre főtt virsli titka? Profi szakácsokat kérdeztünk, hogyan kell valóban jól elkészíteni ezt az ínycsiklandó reggelit.

Roppanós, ízgazdag, forró – ilyen az igazán tökéletes virsli
Fotó: Pixabay.com

Nem feltétlenül kell főzni!

Kevesen vannak vele tisztában, hogy a virsli a legtöbbször nem nyers, hanem főtt, füstölt, hőkezelt húspépből álló húskészítmény, amelynek legközelebbi rokona a párizsi. (Ha mégis nyers lenne, azt a csomagoláson jelölni szokták, erre érdemes mindig odafigyelni.) Épp ezért nem kell a szó hagyományos értelmében megfőzni, csak alaposan átforrósítani. Ha túl sokáig lobogva forró vízben főzzük, akkor egyrészt kifőzzük az ízét, másrészt pedig könnyen szétreped, és máris veszít az élvezeti értékéből.

Nem mindegy hogy bőrös vagy műbeles virslit veszünk
Fotó: Pixabay.com

Bőrös és műbeles virsli

A virsliknek alapvetően két fajtája létezik, a bőrös és a műbeles virsli. A bőrös virslit általában természetes bélbe, például juhbélbe töltik, míg a műbeles virsli külső burka műanyagból készül. A közhiedelemmel ellentétben egyébként a műbeles virsli sem feltétlenül rosszabb minőségű – van belőle kifejezetten minőségi is, ami remek választás lehet azoknak a virslikedvelőknek, akik a természetes béltől idegenkednek.

Így fő tökéletesre a virsli

Az első fontos kérdés, hogy „meghámozzuk”-e a virslit főzés előtt. A műbelesekről érdemesebb lehúzni a műanyag borítást, már csak azért is, nehogy a forró vízben káros anyagok oldódjanak ki belőle. A természetes bélbe töltött, például a frankfurti, a bajor vagy a bécsi fajta nem szorul rá erre a műveletre, és nem is lenne egyszerű lecsupaszítani. Viszont ez a fajta virsli könnyebben szétreped, mint műbeles változatai.

Tudtad, hogy nem kell sokáig főzni, inkább csak átmelegíteni?
Fotó: Pixabay.com

A virslit annyi vízben kell feltenni a tűzhelyre, amennyi éppen ellepi, és amikor a víz gyöngyözni kezd, már el is zárhatjuk a lángot alatta. Ezután lefedve, 3-4 percig hagyjuk állni, hogy a nagyjából 90 Celsius-fokos vízben alaposan átmelegedjen. Ennél tovább viszont ne hagyjuk a vízben, nehogy elveszítse az ízét. Mihamarabb tálaljuk mustárral, ketchuppel, tormával.

Ennek az ételnek az egyik remek tulajdonsága, hogy mikrohullámú sütőben is elkészíthető. Egyszerűen csak tegyél egy kevés vizet egy mikróban is használható edény aljára, tedd bele a virsliket, és 30-60 percig mikrózd. Nagyobb mennyiségű virsli elkészítéséhez természetesen több időre van szükség, és jó, ha félidőben kicsit átforgatod a virsliket.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek