tóth gabi
Évtizedekig éltünk abban a tévhitben, hogy lekvárokat, kompótokat eltenni csak cukorral lehet. Ettől lesz zselés az állaga, és áll el hónapokig a kamrában! Nos, elárulom, ez nem igaz! Gyere és próbáld ki velem!
A tartósítás titka csak a teljesen tisztára mosott, fertőtlenített üvegekben, majd a légmentes lezárásban rejlik. Nincs szükségem sem cukorra, sem mesterséges tartósítószerekre!
Íme, a legfontosabb lépések:
A mennyei lekvár titka A dzsemeket, lekvárokat a hagyományos módon készítsd elő. Ha a krémesebb lekvárokat szereted, turmixold össze a hozzávalókat, ha nem, tegyél a fazékba nagyobb darabokat. Ezután forralj fel mindent folyamatos kevergetés közben, és főzd még 10 percig. Ezután nincs más dolgod, mint azon forrón üvegekbe merni a lekvárt, közben rázogatva, hogy lehetőleg ne maradjon benne levegő. Egészen az üveg pereméig, dugig, és azonnal csavard rá bivalyerősen a fedőt, és állítsd fejre az egészet! Ekkor vákuum keletkezik, a tiszta üvegek mellett ez a tartós siker titka. Nyugodtan hagyhatod fejen állva, míg mindegyikkel végzel, de legalább öt percig.
Próbálkozhatsz vegyes lekvárokkal is, a meggy, málna, ribizli együtt például fantasztikus.
TIPP: Ha a zselésebb kocsonyásabb lekvárokat kedveled, vásárolj bioboltban agar-agar zselésítő anyagot, ami egy természetes tengeri algából készült.
Kompót a legegyszerűbb
A kompót készítés a legjobb módja annak, hogy üvegbe zárd a gyümölcsök mennyei zamatát. Ehhez nem kell mást tenned, mint a cseresznye, meggy szárát a kiszedni, a barackot, almát, körtét vagy birset meghámozni, magtalanítani és nagyobb gerezdekre vágni. A gyümölcsöket tedd azonnal 5-7 dl-es üvegekbe és eressz rá vizet, úgy, hogy a folyadék ellepje. Ezután egy nagy fazék vízbe állítsd bele egymás mellé az üvegeket, úgy hogy a tető már rajta van, de nem húztad még teljesen rá. A víz pedig nagyjából háromnegyedig érjen az üvegnek. Végül forrald fel együtt az egészet, és ha már a gyümölcslé is és 3-4 perce intenzíven bugyogott, óvatosan egy konyharuhával emeld ki az üvegeket egy konyharuhával. Most szorítsd rá a tetőt, és fordítsd fejjel lefelé pár percre a kompótokat. Ha kihűlt, már mehet is a kamrába.
Nagyon finom lesz a meggy, cseresznye, őszibarack, alma, körte, birs is.
Még diétás szörpöd is lehet Valójában a szörp az egyetlen, amibe érdemes édesítőszert tenni, hogy később, amikor vízzel hígítod akkor is kellemes íze legyen. T A kiválasztott gyümölcsöt tisztítás után daráld le, vagy törd egy kicsit össze, hogy a főzési idő rövidebb legyen. Az elkészült sűrű gyümölcsmasszához keverj 0,7-1 liter vizet és gyümölcs fajtánként 1 kg gyümölcsre vonatkoztatva 0,2-0,4kg édesítőt. Utána lassú tűzőn forrald fel, és forrástól számított 5 perc múlva kezd el a sterilizált üvegekbe tölteni a szörpöt. Végül az üveg eredeti fém (nem műanyag) kupakjával zárj le. Érdemes 5 percig a feje tetejére állítani az üvegeket a vákuum kialakítása érdekében, majd száraz dunsztba helyezni.
TIPP: Ha felnyitás után úgy érzed, hogy nem elég édes, amit befőztél, tegyél bele nyugodtan egy kis Update édesítőt.