kulcsár edina
Ismerd meg nagyanyáink titkos hozzávalóját, a lestyánt.
A lestyán méltatlanul mellőzött fűszernövény kis hazánkban, pedig régebb sokkal nagyobb népszerűségnek örvendett. Rendkívül karakteres íze mellett számos civilizációs betegség egyik leghatékonyabb megelőző szere. Nem csoda, hogy az erdélyi konyha elengedhetetlen fűszernövénye a csombor mellett, de szerencsére népszerűsége egyre inkább növekszik.
Ősidők óta termesztik ezt a zellerfélék családjába tartozó fűszernövényt. A rómaiak által került hozzánk Dél-Nyugat Ázsia, Irán és Afganisztán területéről. Ízre és illatra a petrezselyemhez és zellerhez hasonlít, de kicsit intenzívebb, karakteresebb ízvilága van, éppen ezért kevés is elég belőle. Jellegzetes illata a Maggi fűszerből ismeretes, ugyanis annak nagy részét ez a növény adja. Szárítva és frissen is finom, nemcsak a leveleit, de a magját és a gyökerét is fel lehet használni. A lestyán sok helyen vadon is megtalálható. Főleg erdőszéleken, félárnyékos, nedves, tápanyagban gazdag helyeken fordul elő. Másfél méteresre is megnő, dús bokorrá cseperedhet.
Nézzük, milyen felhasználási lehetőségei vannak a lestyánnak!
a kiváló ízt ad a leveseknek, a húsleves elengedhetetlen kelléke, az erdélyi csorba ettől lesz igazán karakteres. Mint minden zöldfűszert, csak a főzés végén adjuk az ételhez. Zöldborsóleveshez nagyon jól harmonizál, de bármilyen zöldség- és gulyásleveshez kiválóan passzol. A lestyán szárát ugyanúgy lehet használni fűszerezésre, mint a levelét. Ha a gyökeret meghámozzuk, azt is hozzá lehet adni a leveshez ízesítésnek.
A szárított lestyánlevél nagyon jól illik a kacsához vagy csirkéhez, sütés előtt érdemes bedörzsölni vele a húst vagy akár a töltelékbe is lehet tenni belőle.
Salátába a levelet, szárat is bele lehet rakni, ha sajtot is teszünk mellé, nagyon jól érvényesül az íze.
Főként vizelethajtó hatásáról ismert, így jótékonyan befolyásolja az ízületi megbetegedéseket. Vesekő, vesehomok kihajtására, húgyúti problémákra és gyulladásra, prosztata megnagyobbodásra is jó hatással van.
Enyhíti a gyomorégés tüneteit, gyomor és bélgörcsökre alkalmazzák.
Serkenti az emésztést, segíti megelőzni a felfújódást, a teltségérzés kialakulását. Jótékonyan hat étvágytalanságban is.
Vértisztító és a szervezetből is eltávolítja a salak- és méreganyagokat, így karbantartja az emésztőrendszert.
Nem csoda hát, hogy a lestyán nagy szerepet játszik abban, hogy megvédje az ember szervezetét a különböző fertőzésektől és a civilizációs betegségektől.
1 evőkanál megtisztított lestyángyökeret 10 percig forró vízben kell áztatni, majd le kell szűrni. Vízhajtó, méregtelenítő hatása akkor is érvényes, ha nikotin vagy alkohol van a szervezetben.
Súlyos vesebetegség és terhesség esetén nem javasolt a rendszeres használata.