kulcsár edina
Adómentes édesanyák.
Az Il Foglio online cikket közölt az olasz kormány döntéséről, amely a születésszámot érinti. A Mandiner szemlézte a cikket, amely szerint az olasz kormánynak van egy „szenzációs" ötlete: nem kell adót fizetnie a gyermeket vállalóknak. Giorgia Meloni miniszterelnök „visszatért", hogy szembenézzen az egyik nagy olasz vészhelyzettel: Olaszország születésszámának drámai csökkenésével – írja a lap.
Meloni elmondta, hogy a kormány „ösztönözni kívánja a születési ráta növekedését", amely jelenleg minden idők mélypontján van, kevesebb mint hét újszülött és több mint tizenkét halálozás jut ezer lakosra. A törvénytervezetből még nem derült ki, hogy pontosan milyen adónemekre vonatkozik a döntés.
FORRÁS: SHUTTERSTOCK
A szerző hozzáteszi:
EURÓPÁBAN AZ EGYETLEN ORSZÁG, AMELY MÁR TANULMÁNYOZOTT HASONLÓ SZABÁLYT, ORBÁN VIKTOR KORMÁNYFŐ MAGYARORSZÁGA, AMELY 2020 ÓTA LEHETŐSÉGET KÍNÁL A NÉGY- VAGY TÖBBGYERMEKES NŐKNEK ARRA, HOGY NE FIZESSENEK TÖBBÉ JÖVEDELEMADÓT.
A törvényt migránsellenes logikával eladó Magyarországgal ellentétben azonban a kormány szülést támogató tervével foglalkozni készülő Olaszország olyan ország, amely korábban ennek pont az ellenkezőjét jelentette ki: több bevándorló nélkül Olaszország szegényebb és gyengébb lesz
– írja az Il Foglio szerzője.
A Migrációkutató Intézet a legújabb Fókuszpont elemzésében arról ír, hogy az olasz kormány április 11-én szükségállapotot hirdetett ki, mivel idén már több mint 31 000 illegális bevándorló érte el az olasz partokat. A rendkívüli jogrend legalább hat hónapig lesz érvényben, és a döntés arra is feljogosítja a kormányt, hogy több forrást csoportosítson át a migrációs krízis kezelésére. A szükségállapot bevezetését egyrészt a folyamatosan emelkedő esetszámokkal, másrészt a húsvéti ünnep alatt kimentett több ezer migráns érkezésével indokolta az olasz vezetés. A rendkívüli jogrend keretében egy migrációs ügyekkel foglalkozó biztosi pozíciót is létrehoznak, illetve előzetesen 5,45 millió eurót különítenek el a problémák orvoslására. A pénzalapból finanszírozzák majd az újabb szálláshelyek és befogadóközpontok létrehozását, továbbá a relokációs és repatriációs folyamatok felgyorsítását is. A Tóth Klaudia kutató által jegyzett gyorselemzést az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.
Április 11-én a Giorgia Meloni által vezetett minisztertanács szükségállapotot hirdetett ki az illegálisan és tömegesen érkező bevándorlók miatt.
A döntés összefügg azzal a ténnyel, hogy
IDÉN ÁPRILIS 11-IG 31 292 BEVÁNDORLÓ ÉRTE EL AZ OLASZ KIKÖTŐKET.
A belügyminisztérium által vezetett statisztikából az is kiolvasható, hogy a korábbi évek azonos időszakaiban sokkal kevesebben érkeztek: 2022-ben 7 928-an, 2021-ben pedig 8 505-en. Az irreguláris migránsok katonai vagy humanitárius hajók, illetve – a jellemzően embercsempészek által navigált – lélekvesztők segítségével érik el Olaszország partjait. A szükségállapot bevezetését indokolta az is, hogy
AZ ORSZÁG MENEKÜLTÜGYI ÉS MIGRÁCIÓS ELLÁTÓRENDSZERE AZ ÖSSZEOMLÁS SZÉLÉRE SODRÓDOTT.
Fontos megjegyezni, hogy a Földközi-tenger felől érkezők száma 2017 és 2019 között drasztikusan lecsökkent, ám 2020-ban megfordult ez a trend: egyre több belépést regisztráltak a hatóságok. Ezt a rendkívüli migrációs nyomást az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai is bizonyítják (lásd 1. táblázat).
FORRÁS: MIGRÁCIÓKUTATÓ INTÉZET
A szükségállapot kihirdetése együtt járt több politikai intézkedés foganatosításával is.
A KORMÁNYZAT TÖBB MINT 5 MILLIÓ EURÓT KÜLÖNÍTETT EL A TERHEK ENYHÍTÉSÉRE: ÚJ BEFOGADÓKÖZPONTOK LÉTESÜLNEK, AZ ORSZÁGON BELÜLI RELOKÁCIÓS FOLYAMATOKAT ÉS A HATÁROKON ÁTÍVELŐ REPATRIÁCIÓS PROGRAMOKAT FELGYORSÍTJÁK, ILLETVE AZ ADMINISZTRATÍV TEENDŐK SORÁN FELMERÜLŐ KÖLTSÉGEK EGY RÉSZÉT EBBŐL A PÉNZÖSSZEGBŐL FEDEZIK.
Az új létesítmények és a felgyorsított eljárások révén Olaszország több olyan személyt tud majd azonosítani és hazatoloncolni, akik nem jogosultak a nemzetközi védelemre. Az olasz kormány szerint
A SZÜKSÉGÁLLAPOT CSAK ÁTMENETI MEGOLDÁS EGY OLYAN PROBLÉMÁRA, AMELY EURÓPAI SZINTŰ MEGOLDÁST IGÉNYEL.
A Migrációkutató Intézet elemzésében arról is ír, hogy az olasz titkosszolgálat jelentése szerint jelenleg 685 000 migráns vár arra Líbiában, hogy átkelhessen Európába. Miközben a hírszerző szolgálatok jelzése riasztó szalagcímeket váltott ki Olaszországban, a Nemzetközi Migrációs Szervezet szóvivője arra figyelmeztetett, hogy a számadat összekeveri a Líbiában tartózkodó migránsok becsült számának felső határát azokkal, akik valóban át akarnak kelni a tengeren. Az Intézet szerint mindenesetre az biztos, hogy tavaly mintegy 104 000 irreguláris bevándorló érkezett az olasz partokhoz, idén pedig már közel 18 000, háromszor több, mint a tavalyi év azonos időszakában.
Matteo Salvini jelenlegi miniszterelnök-helyettes szerint Európának fel kell ébrednie, és azonnal lépnie kell: az EU évek óta csak beszél, anélkül, hogy akár csak a kisujját is megmozdította volna; itt az ideje megmutatni, hogy van egy közösség, egy Unió, és e teher nem csak Olaszország, Spanyolország, Görögország és Málta vállát nyomja.
Az olasz titkosszolgálat hetente készít jelentést a kormánynak az aktuális biztonsági kihívásokról - írja az elemzés. A Corriere della Sera hírportál szerint a legutóbbi beszámolóban az állt, hogy
KÖZEL 700 000 MIGRÁNS SZERETNE VÍZRE SZÁLLNI LÍBIA PARTJAINÁL, ÉS ELÉRNI AZ EURÓPAI KIKÖTŐKET.
A legutóbbi kétoldalú találkozókon az olasz és a líbiai kormány határozottabb területellenőrzésben állapodott meg, és azt remélték, hogy a szigorúbb fellépéssel megfékezhetik az újabb és újabb migrációs hullámok kialakulását. Erről volt szó a január végi tripoli látogatáson is, amelyen Giorgia Meloni miniszterelnök, Antonio Tajani külügyminiszter és Matteo Piantedosi belügyminiszter vett részt. Pár hete pedig Rómában maga Piantedosi és a líbiai belügyminiszter, Imad Musztafa Trabelsi találkozott.
A titkosszolgálati jelentés kapcsán több olasz képviselő is megszólalt. Tommaso Foti, az Olaszország Fivérei frakciójának vezetője egy újabb felhívást intézett Európához:
OLASZORSZÁG NEM LEHET AZ ÖSSZES BEVÁNDORLÓ KÖZPONTJA.
Giorgia Meloni pedig abban reménykedik, hogy a március végén megrendezésre kerülő EU-csúcstalálkozó során a többi uniós országok vezetői szolidárisak lesznek a Földközi-tenger partján fekvő országokkal a nagy számban érkező irreguláris bevándorlók és menedékkérők kezelése kapcsán. Az előrejelzések Tunézia vonatkozásában is hasonlók:
fennáll a veszélye annak, hogy a jó időjárás miatt Tunézia felől néhány hónapon belül – augusztusi csúcsidővel – 900 ezer migránsból álló hullám indulhat el, ami a befogadási rendszert az összeomlás szélére taszítaná, különösen Lampedusán, ahol már most is összeomlóban van
– írta az il Messaggero hírportál. A titkosszolgálati adatra a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) is reagált: szerintük a szám nem hiteles. Flavio Di Giacomo, az IOM szóvivője szerint a kiszivárgott adat nem azokra vonatkozik, akik a líbiai partoknál készen állnak a kihajózásra, hanem az észak-afrikai országban tartózkodó összes migráns számára.
Egy illegális bevándorló a lampedusai migránstáborban 2020. augusztus 30-án.FORRÁS: GETTY IMAGES/LORENZO PALIZZOLO
2023. JANUÁR 1-JÉTŐL MÁRCIUS 10-IG MINTEGY 17 600-AN ÉRKEZTEK OLASZORSZÁGBA. EZ KÖRÜLBELÜL HÁROMSZOR ANNYI, MINT AZ ELŐZŐ KÉT ÉV AZONOS IDŐSZAKÁBAN.