tóth gabi
Tanulságos elemzés.
Egyre több európai és Európán kívüli vezető politikussal hozható összefüggésbe Orbán Viktor, aminek nem más az alapja, mint a miniszterelnök eddigi kitartó, sikeres és hiteles politikája – mondta a Magyar Hírlapnak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
A nemzeti kormánnyal és annak vezetőjével kapcsolatosan a közelmúltig gyakorta merült fel kritikaként az ellenzéki narratívában, hogy szuverenista, „magyarutas” politikájának hatására elszigetelődött Európában – kezdte ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász a Magyar Hírlap megkeresésére. Hozzátette, a közelmúlt eseményeinek hatására érdemes megvizsgálni, vajon megáll-e a fent említett feltételezés az esetleges elszigeteltséget illetően.
Bár gyakorta olyan képek láttak napvilágot, hogy EU-s vagy NATO megbeszélések szünetében prominens politikusokkal beszélget a magyar miniszterelnök, az utóbbi egy évben egyre több olyan vezető politikussal kapják lencsevégre, amelyre addig alig volt példa – jegyezte meg.
Orbán Viktor Emanuel Macronnal az uniós csúcson
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
Emlékeztetett, Emmanuel Macron francia kormányfő 2021. decemberében érkezett Magyarországra, hogy tárgyalásokat folytasson a V4-es országok vezetőivel, amit sajtótájékoztató követett.
Korábban úgy tűnt a jogállamisági eljárás vagy az orosz–ukrán háború megingatja a magyar–lengyel viszonyt, ám a felek ismételten összezárták soraikat – fűzte hozzá.
Megjegyezte, a magyar miniszterelnök július végén járt Bécsben, ahol Karl Nehamer osztrák kancellárral egyeztetett, itt a híradások szerint az energiapolitika volt a fő téma.
A szakember kiemelte, Giorgia Meloni szeptember 25-i olasz miniszterelnökké választásával egy Magyarországgal baráti viszonyt ápoló politikus került az olasz bársonyszékbe. Már ezt megelőzően is volt kapcsolat a két politikus között, hiszen Orbán Viktor három esztendővel ezelőtt Rómában mondott beszédet Meloni pártjának meghívására – mondta Lomnici Zoltán, hozzátéve, nem véletlen, hogy a kormányfő az elsők között gratulált az új olasz miniszterelnöknek, aki azóta a Twitteren is írt magyar kollégájáról.
Orbán Viktor ezzel a képpel gratulált Giorgia Meloninak
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
Kifejtette, mint ismert, október 10-én Orbán Viktort Olaf Scholz német kancellár fogadta Berlinben. Az egyeztetésen híradások szerint szóba került az orosz–ukrán konfliktus mellett az európai politikai helyzet is – egyes vélemények szerint a szankciók kérdése volt a fő téma –, valamint a német–magyar kereskedelmi kapcsolatok – húzta alá. Az egyeztetést a világsajtó meglepetésére egy közvetlen és nyitott fórumbeszélgetés követte a német ipar képviselőivel – hívta fel a figyelmet Lomnici Zoltán. Kiemelte, emellett Olaf Scholz után október 11-én Orbán Viktor Angela Merkel volt német kancellárral, valamint Armin Laschettel, a CDU külpolitikai szakértőjével is találkozott, aki korábban Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke volt.
A miniszterelnök tárgyalóképessége folytán ugyan eddig sem szenvedett hiányt a magyar érdekképviselet, azonban minden jel arra mutat, hogy a válságokkal teletűzdelt Európában a magyar gazdaság beágyazottsága az európai rendszerbe, valamint a magyar határvédelem és az energiaválság új fejezetet nyitott az európai diplomáciában – értékelt.
Megjegyezte, mint látható, Orbán Viktor eddig is képes volt tárgyalásokat folytatni európai kollégáival, azonban az aktuális környezetben, amikor Európa határain egy háborús konfliktus dúl, és amikor az ezen konfliktusból eredő gazdasági nehézségekkel küzd, felértékelődött a magyar miniszterelnök álláspontja, ami nyilvánvalóan tovább növeli az eddig is meglévő lehetőségeit nemzeti érdekeink képviseletét illetőleg. A kül- és belpolitika viszonyát tekintve pedig érdemes lehet megfigyelni a francia elnököt, aki mivel nem rendelkezik kellő stabilitással hazájában, nem volt képes Angela Merkel helyébe lépni, és – bár tárgyalásokat folyatatott az orosz féllel – nem tudott megfelelően fellépni az ukrán helyzetet illetően, ahogy azt az előző német kancellár tette a Krím félszigettel kapcsolatos 2014-es események idején – fűzte hozzá az alkotmányjogász.
Orbán Viktor találkozója Olaf Scholz német kancellárral október elején
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
Összefoglalva, a konkrét események vizsgálatából kiderül, hogy a magyar miniszterelnök Európai Unión belüli elszigeteltségének narratívája immáron egyre megalapozatlanabb. Egyre több európai és Európán kívüli vezető politikussal hozható összefüggésbe, aminek nem más az alapja, mint Orbán Viktor eddigi kitartó, sikeres és hiteles politikája – értékelt ifjabb Lomnici Zoltán.