kulcsár edina
Ezt mondta a honvédelmi miniszter.
A változó biztonsági környezet követelményeinek megfelelően modern felszerelést kell biztosítani a nemzet szuverenitását szavatoló katonáknak – jelentette ki szombaton a honvédelmi miniszter Kecskeméten. Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett, a modernizációra sok milliárd forintot fordít a kabinet.
Az egyénifelszerelés-fejlesztési program a haderő-fejlesztés egyik alapköve, mivel magas színvonalú egyéni eszközökkel jól ellátott, kiválóan kiképzett hivatásos és tartalékos katonákra van szükség - hangoztatta szombaton Kecskeméten Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A honvédelmi miniszter a balti légtérvédelmi misszió átadásáról hazatérve egyebek mellett arról beszélt, a hazánk szomszédságában zajló konfliktus vége egyelőre nem látható, hatásai azonban az egész világon érezhetők, és a háborús gazdasági válság már mindennapjainkba is begyűrűzik. A kormány számára a biztonságunk az első, a jelenlegi egyik legfontosabb cél pedig a béke elérése – ehhez azonban erő kell – fogalmazott.
A kabinet által létrehozott Honvédelmi Alap lehetővé teszi, hogy a korábban elindított haderőfejlesztési program a háborús infláció és a globális gazdasági nehézségek ellenére az eddiginél erőteljesebben folytatódjon – húzta alá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A technológia és infrastruktúra mellett azonban kiemelten fontos a mindezeket működtető honvédek egyéni felszerelésének megújítása is – fogalmazott. Mindennek rendszerszemléletű megvalósítása magában foglalja többek között a ruházat, a harcászati felszerelés, a modern fegyverzet és fegyveroptikai berendezések és a híradó- és informatikai eszközök modernizálását is.
A miniszter emlékeztetett, a kormány ezen programot idén 34,5 míg a 2022–2023 évben pedig összesen 64,8 milliárd forinttal támogatja a Honvédelmi Alap terhére. Szalay-Bobrovniczky Kristóf kijelentette: az új felszerelés megjelenésében és minőségében is megfelel a XXI. század követelményeinek, és viselőjének erőt, bátorságot és büszkeséget nyújt.
A kormány haderőfejlesztési programjának köszönhetően több helyszínen nagyszabású épületfelújítási és más infrastrukturális fejlesztések folynak, így a tatai laktanyában is.
A jelenlegi helyzetre tekintettel Magyarországnak fel kell gyorsítania a haderőfejlesztést. A kormány által létrehozott honvédelmi alap lehetővé teszi, hogy a háborús infláció és a globális gazdasági nehézségek ellenére az eddiginél erőteljesebben folytatódjon az erre vonatkozó program - hangoztatta a politikus.
Elmondta, hogy 44 új Leopard 2A7 harckocsi kerül Tatára, az első jármű érkezése 2023 júniusában várható; a továbbiak szállítása 2023 és 2025 között valósulhat meg.
Hozzátette, hogy a régóta várt 24 PzH 2000 önjáró löveg első darabjai már az idén megérkeznek. „Ezzel pedig végre helyreállítjuk a baloldali kormány alatt, 2004-ben felszámolt egyik legfontosabb szárazföldi fegyvernemi képességet” - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Hangsúlyozta, egy modern hadsereg elképzelhetetlen erős, ütőképes páncélos erő nélkül. A helyes haderőszerkezetben a harckocsizó és a gépesített elemek nélkülözhetetlen tényezők a sikerhez - fűzte hozzá.
A miniszter szerint a technikai fejlesztések önmagukban nem sokat érnek, kellenek hozzájuk a jól felkészült, kiképzett és megbecsült katonák.
A kormány fontosnak tartja, hogy „a katonák szolgálatát, elkötelezettségét anyagi juttatással is honorálja”, ezért döntött kimagasló arányú illetményemelésről, amely az elmúlt évtizedek legkomolyabb bérfejlesztése - jelezte.
A honvédelmi miniszter kitért arra, hogy „a háború soha nem lehet célunk, a megelőzésre kell koncentrálnunk”. Egyelőre nem látható az orosz-ukrán háború vége, az általa okozott gazdasági válság pedig begyűrűzik a mindennapjainkba - mondta, hozzátéve: meg kell erősíteni az ország biztonságát, mert a békéhez erő kell.
A miniszter elmondta: a kormánynak és neki mint a honvédelem irányításáért felelős miniszternek a magyar emberek biztonsága a legfontosabb. Hozzátette: az ország keleti szomszédjában „szűnni nem akaró háború” van, délről pedig az embercsempészek által szervezett illegális migránsok egyre agresszívebben jönnek. Az események elé kell vágnunk - indokolta a miniszter, miért adott utasítást a haderő készenlétének fokozására.
Magyarország a béke pártján áll – folytatta – és arra számít, nem fog elérni a magyar határig a háború, de mégis mindent meg kell tenni, hogy erre felkészüljünk.
A miniszter hangsúlyozta: az intézkedés a hadseregen belülre vonatkozik, a katonákat érinti. A katonamesterséget is gyakorolni kell, és az elmúlt években a katonák példásan helyt álltak ugyan a koronavírusjárvány idején a kórházak biztosításában, az ivóvízszállításban vagy akár a határ mellett, de ezek nem kifejezetten katonai tevékenységek voltak.
Most az változik, hogy a katonák az alapmesterségüket, a fegyverhasználatot és az azzal kapcsolatos csapatmozgást fogják intenzívebben gyakorolni – magyarázta. Megjegyezte: ez azt jelenti, több egyenruhást fognak az emberek látni, az utakon több katonai konvoj lesz látható és időnként a légierő is hangosabb lesz.
Előrelátó és jó döntés volt 2016 körül, hogy a kormány úgy döntött, átgondolt haderőfejlesztésbe kezd, ez mostanra folyamatosan hozza meg a gyümölcsét – fogalmazott.
A haderőfejlesztés eredményeként az elavult, hagyományos, régi technikát folyamatosan váltjk le mind a szárazföldi haderőnemeknél, mind a légvédelemben, mind a páncéltörő képességet illetően, és a légierőt is szisztematikusan, előre meghatározott terv szerint fejlesztik – ismertette.