tóth gabi
Évértékelő interjút adott a miniszterelnök.
"Kilábalunk a háborúból" - jelentette ki ma esti interjújában Orbán Viktor. A miniszterelnök az M1-nek értékelte az évet, és úgy fogalmazott, karnyújtásnyira vagyunk a békétől. A kormányfő azt mondta, a 2024-es évet túl kellett élni, a szomszédunkban háború dúl három éve, az, hogy ennek vége lehet, egy olyan érzés lehet, mint amikor a víz alól feljövünk, és végre levegőhöz jutunk.
A miniszterelnököt megkérdezték arról, hogy milyen eredményeket lát a két békemissziója után. Erre azt válaszolta Orbán Viktor, hogy az összkép siralmas, de míg fél évvel ezelőtt, amikor átvettük az EU soros elnökségét, gyakorlatilag tilos volt a békéről beszélni, mostanra viszont mindenki a békéről beszél, így változott a helyzet.
Vannak nézeteltérések Trump, leendő amerikai elnök, és az EU felsővezetése között a szomszédunkban dúló háborúval kapcsolatban.
Ezt a háborút az Európai Unió elvesztette
– jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor szerint ezt majd próbálják másképp kommunikálni, de a realitás már megmutatkozott a harctéren is.
A kormányfő szerint Brüsszelben le vannak maradva egy brossúrával, a világ Trump hivatalba lépésével meg fog változni, a patrióták meg fognak erősödni, ami teljesen átrajzolja a nyugati világot.
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy 2022-ben volt egy pillanat, amikor békét köthettek volna a háborúzó felek, de a nyugat akkor ezt nem szerette volna.
A politika világa a leggyakrabban egészen más, mint ahogyan azt az elemzők elképzelik
– mondta arra a kérdésre válaszolva Orbán, hogy közvetíthetne-e a háborúzó felek között. Szerinte nincs már szükség közvetítésre, az amerikaiak nagytestű hatalom, elmondják mindenkinek, hogy mit akarnak.
A miniszterelnök szerint a nagy nemzetközi erőpróbákban, Brüsszel, mint Európa nem létezik. Párizsnak, és Berlinnek van súlya, illetve Rómának. A francia és a német kormány azonban megbukott, ez jól mutatja, Európa erejét ebben a mostani nemzetközi helyzetben.
Brüsszelben vannak ügyek, ahol Magyarország teljesen összhangban van az ottaniakkal, más ügyekben összebékíthetetlen álláspontunk van. Például nem engedjük, hogy Magdeburgot csináljanak Magyarországból
– nyomatékosította Orbán Viktor. Ilyen még a gender-ügy, amiben be is pereltek minket, ezekben sosem fogunk kibékülni.
A miniszterelnök elmondta, a patriótáknak az a célja, hogy elfoglalják, és megváltoztassák Brüsszelt, hogy Európa újra megerősödhessen. Arra a kérdésre, hogy a patrióták hogyan tudnák ledolgozni helyzeti előnyüket a néppárthoz, vagy a szocialistákhoz képest, Orbán azt válaszolta, 1988-ban a kommunisták is helyzeti előnyben volnak, ma mégis a Fidesz kormányoz, ami csak akkor alakult meg.
Minden nappal nőni fog az igény a patriótákra.
Mi sikeresek vagyunk, ők pedig a múltban ragadtak
– jelentette ki a régi EP-s pártokról Orbán Viktor.
A kormányfő jelezte, hogy más európai országok úgy érzik, hogy az orosz-ukrán háború az ő háborújuk, és ezen az alapon érvelnek. Magyarország viszont úgy véli, hogy ez nem a mi háborúnk.
A miniszterelnök szerint a magyar gazdaság kibekkelte ezt a három évet, és nem veszítettük el a sikeresség esélyét. Mint mondta, a rezsicsökkentés megtartása nagy dolog, és egy évet kivéve minden évben nőttek a bérek még így is, illetve meg tudták védeni a 13. havi nyugdíjat.
A kormányfő szerint az volt a kérdés, hogy gyógyítandó állapotban tudunk kijönni ebből a helyzetből, vagy rajtra készen, és sikerült fenntartani az utóbbi állapotot. Mint mondta, a magyarok képesek voltak meggyőzni egymást arról, hogy tudunk olyan dolgokat csinálni, amit addig soha. Egymillió új munkahely, rezsicsökkentés, hidak építése a Dunán, gyermekek után járó adókedvezmények – ezek nem voltak 2010 előtt, és sokan úgy gondolták, hogy nem képes Magyarország megteremteni ezeket, de mégis sikerült.
Orbán Viktor szerint most is olyan dolgok jönnek, amilyenek még nem voltak: megduplázzák a családi adókedvezményt, munkáshitelt adnak, Demján Sándor-programot indítanak. Arra a kérdésre, hogy a magyar gazdaság növekedése ki tudja-e váltani a német ipar visszaeséséből adódó bajainkat, Orbán azt mondta, ez az egymillió dolláros kérdés, de szerinte minél nagyobb a baj Európában, annál nagyobb erővel kell más piacok felé nyomulni.
Ennek a politikai feltételeit megteremtették a gazdasági semlegességgel, a vállalatoknak ki kell használniuk a helyzetet
– jelentette ki Orbán Viktor.
Arról, hogy a miniszterelnök mit kíván Magyarországnak 2025-re, azt mondta: ugyanazt, amit a saját családjának: békét, nyugalmat, egészséget.
"Nincs olyan baj, amire ne lehetne megoldást találni, ha az embernek nyitva van a szíve, és a megoldást szeretné keresni. Több megértést, méltányosságot, őszinteséget egymás iránt" – magyarázta. Szerinte ezen áll, vagy bukik minden, mert jobban fogunk élni jövőre, a kérdés az, hogy tudunk-e szebben élni.
A költségvetés, a munkaerőpiac, a munkáltatók és a munkavállalók közötti megállapodás elintézi: jobban fogunk élni 2025-ben, mint 2024-ben
- mondta Orbán Viktor.