tóth gabi
Könnyű gondozni, jól mutat, de nemcsak a virágoskertbe, a zöldségekhez is érdemes ültetni belőle! Így kevesebbet kell permetezned, és sokkal bőségesebb lesz a termés. Mutatjuk, hogyan segít a büdöske a kertben!
Díszítésre, szegélyek beültetésére, de kis virágszigetek létrehozására is gyakran használják a büdöskét, vagy más néven bársonyvirágot a kertekben. Igazi túlélő, mostoha körülmények között is szépen fejlődik, és egészen a fagyokig ontja a virágokat. De nemcsak díszítésre, a konyhakertbe is érdemes ültetni belőle, hiszen erős illatanyagainak köszönhetően védi a veteményt a kártevőktől, kórokozóktól.
Máris lehet ültetni
A legtöbb kertészetben lehet palántát kapni, vagy magad is készíthetsz – igaz, azt már inkább jövőre, idén már lemaradtál róla –, de sokkal egyszerűbb kiszórni a magokat a konyhakertbe. A legjobb, ha az ágyások szélére ülteted a büdöskét, persze a sortávolságok betartásával. Többféle méretű bársonyvirág létezik, célszerű a kisebb, kb. 30 centisre növő fajta magjait megvásárolni és elültetni, hogy ne legyenek túl sűrűn a levelek.
Távol tartja a levéltetveket
Ha közel hajolsz a bársonyvirághoz, érezni fogod a kellemetlen illatát, nem véletlen büdöske a neve; ezt az aromát szerencsére a levéltetvek se kedvelik, így ha ültetsz a zöldségeid mellé ilyen virágot, kevesebb fogja őket támadni. Érdemes a gyümölcsfák alá is ültetni belőle!
A talajlakó kártevők ellen is hatásos
Fonalférgek ellen az egyik legjobb védekezés a büdöske ültetése, hiszen illatanyagai a talajba is behatolnak, de a gombáktól, baktériumoktól is védi a zöldségeket. Emellett távol tartja a molytetveket is.
Paradicsom mellé kötelező!
Ha nem is akarsz az egész veteményesbe büdöskét ültetni, a paradicsom mellé mindenképpen érdemes, hiszen a sok rovarkártevő és gombabetegség mellett még a csigákat is távol tartja; sokkal szebben fejlődik a paradicsom azokban az ágyásokban, ahol a szomszédságban büdöske is megtalálható.
Együtt kell nőjön a zöldségekkel
A bársonyvirág hatásosságát már tudományos kutatás során is vizsgálták; a Newcastle-i Egyetemen folyó kísérletek során bebizonyosodott, hogy nemcsak városi legenda, hogy távol tartja a rovarokat. De az is kiderült, hogy akkor a leghatásosabb, ha egyszerre ültetik a zöldségekkel – ugyanis amikor már beteg, fertőzött paradicsom mellé ültették a büdöskét, nem volt hatásos, viszont ha együtt növekedtek, sokkal kevesebb káros rovar támadta meg a paradicsomot.