kulcsár edina
Ez a könnyen gondozható, hálás virág jól mutat az ablakpárkányon, teraszon, erkélyen. Ám ha ezt az elváltozást látod a levelein, azonnal cselekedned kell!
Szinte nincs is olyan ház, ahol ne virítana legalább egy muskátli, de úgy az igazi, ha több ládában sorakoznak az ablakban, az erkélyen! Ez a mutatós virág az egyik legnépszerűbb Magyarországon, és nem véletlen, hiszen gyorsan nő, nem igényel sok gondoskodást, és ha ügyes vagy, egész nyáron ontja a virágait. Ám akár vásároltad, akár a tavalyi átteleltetett töveidet tetted ki a szabadba, a betegségekre figyelni kell; ezek közül a legveszélyesebb a muskátli rozsdabetegsége, ami miatt akár ki is pusztulhat a muskátlid. Szerencsére lehet ellene védekezni, ha időben észreveszed!
A muskátli levele több okból is sárgulhat, barnulhat, de ha a rozsdabetegség támadta meg a töveket, akkor nem kell találgatni, egyértelműek a jelek: az apró, barna foltok a levelek fonákján és színén is megjelennek. Először csak egy levélen, de később a betegség átterjedhet a többire, sőt, a szomszédos muskátlitövekre is.
A muskátli rozsdabetegsége egy gombás fertőzés, ami elsősorban az álló, vagy más néven parasztmuskátlit fertőzi meg. Hűvös, párás időben a felálló leveleken megjelennek a barna pöttyök, a levél később elszárad, lehullik, és a növény felkopaszodhat. Ha nem teszel semmit, akár el is pusztulhat a muskátli.
A legjobb, ha meg se támadja ez a kór a növényeidet, így fontos, hogy odafigyelj rá, ne legyen túl bokros a muskátli, ne érjenek össze túlságosan a levelei, hiszen a gombás fertőzéseknek pont ez az ideális állapot. A pára ugyanis az elburjánzott levelek közül nem tud elpárologni, és gyorsan felüti a fejét a betegség. Ha több muskátlid van egy ládában, vagy egymás mellett tartasz több cserepet, akkor arra is figyelj, hogy a szomszédos növények levelei ne érjenek össze. A muskátlit ezért érdemes rendszeresen úgy megmetszeni, hogy a levelek között tudjon járni a levegő, és az is fontos, hogy ne érje víz a leveleket öntözéskor.
A rozsdafoltos muskátlit minél előbb vidd messzebb a többi virágtól, nehogy átterjedjen a fertőzés – a legjobb, ha a napra teszed, hogy száradjon a növény, ez ugyanis nem kedves a gombának. A barna foltos, beteg leveleket vágd le metszőollóval, ha pedig nagyon fertőzött a növény, akkor gomba ellenes permetezőszerrel kezeld le. Csak akkor vidd vissza a többi közé, ha már semmilyen jele nincs a fertőzésnek!