tóth gabi
A saját termesztésű cseresznyénél nincs finomabb, de minden évben bosszúságot okoznak a kukacok. Gondoltad volna, hogy ilyenkor már lehet tudni, mennyire lesz fertőzött a termés?
Sokan csak akkor kapcsolnak, hogy védeni kellene a cseresznyét a kukacoktól, amikor már szüretelnek, és a szemek többsége fertőzött. Ekkor azonban már késő, a védekezést április-májusban lehet elvégezni. Ekkor rajzik ugyanis a cseresznyelégy, és rakja le a petéit a zöld, zsenge gyümölcsökbe, így mire beérik a cseresznye, kifejlődik a kukac, a gyümölcs húsából táplálkozva. Egy Facebook-csoportban egy magyar gazda különös dolgot jelentett ki ezzel kapcsolatban: azt írta, szerinte idén kevesebb lesz a kukac a cseresznyében. De vajon hogyan jutott erre a megállapításra?
Most van a rajzás
Illetve lenne. A cseresznyelégy életciklusát nem árt ismerni, ha valaki védekezni szeretne ellene: ez a kártevő a talajban telel ki, oda a lehullott, kukacos gyümölccsel kerül. A talajban lévő bábokból akkor jönnek elő az imágók, amikor a talajhőmérséklet eléri a 11-12 Celsius-fokot, ekkor indul a cseresznyelégy rajzása – ez április elejétől egészen június végéig tarthat. Ilyenkor a gazdák sárga, ragacsos lapokat helyeznek ki a gyümölcsfákhoz, hiszen ez a szín vonzza a talajból felröppenő cseresznyelegyeket, amik beleragadnak. Ez a ragacsos lap nem elég a védekezéshez, arra használják a gazdák, hogy megállapítsák: van-e akkora a rovarlétszám, hogy megkezdhetik a permetezést. Ezt a lapot általában már április közepén érdemes kirakni, így tett a magyar gazda is – ám az április közepi hűvös időjárás miatt nem jelentek meg a sárga lapon a cseresznyelegyek, vagyis a rajzás elmaradt – egyelőre.
Nem biztos, hogy megússzuk
Mivel a cseresznyelégy egészen június végéig rajzik, az, hogy most üresek a sárga lapok, még nem jelenti azt, hogy amint tartós meleg lesz, nem fognak felbukkanni. Tehát mindenképpen védekezni kell ellenük; erre pedig a leghatásosabb módszer a felszívódó rovarölőszerek használata. Ezeknél érdemes figyelni az élelmiszerbiztonsági várakozási időre, főleg korán termő cseresznyefák esetében.
Mit tehetsz még a védekezésért?
Idén már nem sokat, a permetezésen kívül, de a következő szezonra meg tudod gyéríteni a cseresznyelegyek, így a kukacok számát. Ha letermett a fa, szedd össze alóla a hullott termést, hiszen a fertőzött cseresznyékből fúrja be magát a lárva a talajba. Tél végén pedig, mielőtt éppen jönne még egy nagyobb fagy, ásd fel a talajt, ezzel rengeteg bebábozódott kártevőt elpusztíthatsz. Ha vannak tyúkjaid, engedd ki őket a fa alá, hiszen mindent kikapirgálnak, kicsipegetnek, a cseresznyelégy bábjait is.