Létrehozva: 2024.05.04.

Fodrozódik az őszibarack levele? Így mentsd meg a termést

Még csak alig bújtak ki az őszibarack levelei, és máris fodrozódnak? Akkor azonnal cselekedned kell, ugyanis olyan betegségről van szó, ami hosszú távon el is pusztíthatja a fádat.

A finom, saját termésű őszibaracknak nincs párja, nem csoda, hogy sokan ültetnek ilyen fát a kertjükbe – de ilyenkor tavasszal, ha az időjárás párás és hűvös, akkor ijesztő látványt nyújthatnak a fák. A leveleket ugyanis eldeformálódhatnak, besodródhatnak, vöröses foltok jelenhetnek meg rajtuk, és rengeteg lehullik. Ezt egy gombabetegség, a tafrinás levélfodrosodás okozza, ami ellen muszáj védekezni, hiszen erősen elfertőződhet a fa, rengeteg levél lehullhat, és ez gyengíti a növényt. Mutatjuk, hogyan védekezhetsz ellene!

Close,Up,Of,Peach,Leaves,Infected,By,Peach,Scab,,Fruit
Ijesztő látványt nyújtanak a tafrinás levelek. Fotó: Oskar Henig /  Shutterstock

A megelőzés a legbiztosabb

Ha már a fodros leveleket látod a fán, akkor elkéstél, a fa megfertőződött; ennél a betegségnél a megelőzés a legfontosabb, így jövőre még rügyfakadás előtt kezdd meg a védekezést. A kora tavaszi, tél végi rezes lemosó permetezés az egyik leghatásosabb módszere a tafrina elleni védekezésnek, hiszen ez a gomba a fa ágain, vesszőin telel át, így viszont meg tudsz szabadulni a spórák döntő részétől. Fontos, hogy a lemosó permetezést csak rügyfakadás előtt szabad elvégezni; ha már beindultak a rügyek, gombaölő felszívódó készítménnyel tudsz védekezni a betegség ellen. Ezekkel egy év alatt két-három alkalommal elég permetezni ahhoz, hogy ne tegyen nagy kárt a fában a gomba.

Ha már fodrosak a levelek, szedd le őket

Ha tehát már megsodródtak a levelek, akkor elkéstél, de még rengeteget tehetsz az ellen, hogy jobban elhatalmasodjon a betegség a fádon. Első körben ami levelet elérsz, szedd le egy vödörbe vagy zacskóba; a lényeg, hogy a beteg, fertőzött levelek ne hulljanak a fa alá, hiszen ezzel a fertőzés is a talajban marad, és jövőre erősebben tér vissza a gomba. A beteg levelek szinte egy érintésre lejönnek az ágakról, idővel magától is ledobná őket a fa, így ameddig eléred, könnyen le tudod szedni őket, és érdemes minden nap összeszedni a lehullottakat is a talajról. A legbiztosabb, ha ezután elégeted őket, vagy elásod, minél messzebb az őszibarackfádtól. A fa lombkoronája aztán idővel helyrejön, nőnek új levelek, és nyáron nem kell a tafrinától tartanod, hiszen 4-14 Celsius fok közötti hőmérsékleten aktív. Mindenesetre a fertőzött fát permetezd le felszívódó gombaölővel a fertőzés után.

Erősítsd meg a fát

A fáknak is van „immunrendszere”, és hamarabb regenerálódnak, gyógyulnak a fertőzésekből, ha életerősek. Ezért öntözd a nyár során rendszeresen az őszbarackfádat, és ha rég kapott trágyát, akkor még most tavasszal trágyázd meg. A fa koronájának külső vonalában – a koronacsurgóban – áss egy 2-5 centi mély árkot, ebbe szórd a szerves trágyát, érett komposztot, ásd meg, és alaposan locsold be. A fák a legtöbb tápanyagot a hajszálgyökereikkel veszik fel a talajból, ezek pedig a korona külső részénél helyezkednek el. Ahhoz, hogy jó állapotú, életerős legyen a fád, ne feledkezz meg a tavaszi alakító metszésről sem, hiszen minél keszekuszábbak az ágak, minél több az árnyék a koronában, annál nagyobb a gombafertőzések esélye – hiszen nemcsak a tafrina veszélyezteti a fákat!

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek