tóth gabi
Idén korábban borult virágba az orgona; a rózsaszín vagy fehér bokréták nemcsak a bokron, de vázában is jól mutatnak. Ha szeretnél szedni, nem mindegy, hogyan teszed, hiszen a bokorra vigyázni kell; mutatjuk, hogyan!
Az orgona gyönyörű virágai mindenkit elcsábítanak, nem csoda, ha az ember szeretne szakítani belőlük egy pár bokrétát otthonra, még akkor is, ha a bokor nem az övé, hanem például egy kertből lóg ki pár ága. Orgonabokorral úton-útfélen találkozhatsz, szinte bárhol tudsz szedni, de nem mindegy, hogyan; hiszen mint minden cserjét, az orgonát is óvni kell, a rossz metszés, tépés, szakítás meg is betegítheti a bokrot. Mutatjuk, hogyan szedj róla virágokat – akár a te növényed, akár a szomszédtól csórnál pár virágot.
A hajnali órákban szedj
Nem (csak) azért, mert ilyenkor kisebb eséllyel láthat meg valaki, ha nem a saját bokrodat dézsmálod, hanem azért is, mert ilyenkor még össze vannak csukódva a virágok, és sokkal tovább tartós lesz a csokrod, ha nem teljesen kinyílt állapotban szeded le őket.
Ne szedj túl sokat
Bár az orgona jól viseli a metszést, általában a bokrot virágzás után kell visszavágni; így ha virágokat szedsz róla, ne legyen túl sok, és ne egy helyről vágd le őket, hanem lehetőség szerint járd körbe a bokrot, és mindenhonnan egy kicsit. Így később a metszés könnyebb lesz.
Csakis metszőollóval!
Minden fás szárú növényre igaz, hogy ha nem szépen metszed le az ágát, hanem töröd, téped, akkor nagyobb sebfelület marad, ahol több kórokozó be tud jutni, és meg is betegedhet a növény. Ha orgonavirágot szedsz, metszőollóval vágd le a virágos hajtásokat, így kíméled a bokrot is.