tóth gabi
Szerte az országban rengetegen tapasztalják, hogy sárga foltok jelennek meg a gyümölcsfákon, díszfákon. Utánajártunk, miről is van szó pontosan, és veszélyesek-e ezek a sárgulások a fákra.
Nem szép látvány, ahogy a sárga foltok ellepik a fákat, sokan aggódnak, hogy valamilyen gombabetegség okozhatja őket, ami végül elviszi a fát. Szerencsére ez nem igaz, a sárga foltok a törzseken, ágakon zuzmótelepek, amik nem károsítják a fát, de nem árt odafigyelni rájuk, és akár el is távolítani őket.
Nem élősködő
A sárga, olykor zöld vagy szürke foltok zuzmók, gombák és algák szimbiózisa, az algák a gombák által felvett vizet, tápanyagokat hasznosítják, a gombák pedig az algák által előállított szerves vegyületekkel táplálkoznak. Vagyis a zuzmó nem a fát károsítja, csupán rajta alakul ki.
Kevés a fény, sok a pára
Gyakran olyan helyeken jelennek meg a fákon a zuzmótelepek, ahol magas a levegő páratartalma, ami azért is intő jel, mert ilyen környezetben a fát károsító gombák is jól érzik magukat, gyorsabban szaporodnak. Nem árt tehát résen lenni, ha zuzmó jelenik meg a fákon; ami arra is utalhat, hogy nem jól metszettünk, hiszen ezek a telepek főleg a fának olyan részein találhatók, amiket kevesebb napfény ér. Megfelelő metszéssel megoldható, hogy a korona belsejét is érjék a napsugarak, és jobban átjárja a szél, így a zuzmó sem fog megtelepedni, és a káros gombák is kisebb eséllyel jelennek meg a fákon.
Megtelepednek benne a kártevők és kórokozók
Alapvetően a fiatal fákról a zuzmót nem kell eltávolítani, főleg, ha csak kevés folt található az ágakon vagy a törzsön, de az idősebb, kevésbé ellenálló fákról érdemes réz drótkefével lekaparni. A zuzmórétegben a fát károsító rovarok petéi, lárvái is megbújhatnak, hernyók, levéltetvek, de a gombabetegségek spórái is áttelelhetnek benne. Érdemes a keféléshez mosószappanos vizet használni, és óvatosan dolgozni, hogy a kéreg ne sérüljön meg.
Ne maradjon el a metszés és a permetezés
Márciusban a gyümölcsfákról gondoskodni kell, vagyis metszeni, lemosó permetezést végezni; célszerű még ez előtt leszedni a zuzmót a fák kérgéről, ha nagyon nagy felületen vert tanyát. A metszés segít, hogy szellősebb legyen a korona, a permetezés pedig a kéregben megbújó gombaspórákat intézi el. Ha jól metszettünk, a zuzmó sem fog megjelenni újra.