tóth gabi
Csodálatos látvány ez a mediterrán növény, de egyáltalán nem bírja a hidegebb időjárást, pláne a fagyokat, így télen bent kell tartani. De nemsokára ki lehet költöztetni a kertbe, a teraszra; mutatjuk, hogyan készítsd fel a változásra!
Amint beköszöntenek az első melegebb napok, máris felmerül a kérdés, vajon ki lehet-e már tenni a leandert. Mivel a március sokszor csalóka, így érdemes figyelni az előrejelzéseket, és egyelőre nem végleg kitenni a növényeket, hanem ha lehűlés jön, még vissza kell vinni fagymentes helyre. Amikor azonban már az előrejelzések szerint nem lesznek fagyok éjszaka, ki lehet vinni a leandert a szabadba; de nem mindegy, hogyan. Nem árt ugyanis némi előkészületeket tenned.
Kezdj el több vizet adni neki
Míg a téli álmát alussza, a leander földjét elég éppen csak nedvesen tartani, de kiültetés előtt sűrűbben és nagyobb mennyiségben adj neki vizet, és időnként permetezd is le a leveleit vízzel. Ha már a végleges helyén van a kertben vagy a teraszon, reggelente locsold meg, nyáron pedig naponta kétszer öntözd, ha nagy a hőség.
Kicsit metszd meg
Ha ősszel nem tetted meg, akkor tavasszal vágd vissza a leandert, hogy bokrosabb, szebb legyen, és több virágot hozzon. A tavaszi metszés után ugyan később virágzik majd, de cserébe rengeteg lesz rajta. Ahol a levél kapcsolódik a szárhoz, kicsivel a felett vágd vissza a hajtásokat, így sok ágat és virágot fog hozni. Nem kell minden hajtást visszavágni, elég, ha minden másodikat visszavágod az egyharmadára.
Fokozatosan szoktasd ki
Egy hónappal a végleges kiköltöztetése előtt már érdemes szoktatni a leandert a külső körülményekhez. Eleinte tedd félárnyékos, széltől védett helyre, úgy, hogy lehetőleg csak a kora reggeli vagy a délutáni, gyengébb napsugarak érjék. Éjszakára vidd vissza, ha öt fok alá süllyed a hőmérséklet. Májusban pedig, ha már nincsenek fagyok, mehet a végleges, napos helyére.