kulcsár edina
Alig várták ezt a pillanatot a hobbikertészek: végre el lehet indítani a palántákat! A paradicsom nevelése viszonylag egyszerű, de van néhány dolog, amit ha betartasz, bivalyerős, gyönyörű palántákat ültethetsz ki májusban a kertbe!
Minden konyhakertben található paradicsom, és nem véletlen, hiszen a saját termés sokkal édesebb, finomabb, mint a boltban kapható. Palántákat a piacon, kertészetekben is be lehet szerezni, de ha sok tövet szeretnél, rengeteg pénzbe kerülnek; érdemes inkább magadnak nevelni a paradicsomnövényeidet. Mutatjuk, hogyan csináld a magvetéstől a kiültetésig, hogy erős, egészséges növényeid és bőséges termésed legyen!
Jól válassz fajtát
Rengeteg fajta paradicsom létezik, érdemes olyat választanod, ami kifejezetten a te igényeidnek megfelelő. Nem mindegy ugyanis, hogy befőzésre vagy friss fogyasztásra szeretnéd termeszteni a paradicsomot, hiszen vannak egyszer, bőségesen termő fajták, meg olyanok is, amik egész évben ontják a friss paradicsomot. Ráadásul befőzéshez kevésbé lédús fajtát érdemes ültetni, mint amit a reggelihez eszel. Ha nem tudod, milyenre van szükséged, a legközelebbi gazdaboltban segítenek, csak meg kell mondanod, hogyan fogyasztanád a termést.
Tápanyagban gazdag földbe vesd
A paradicsom gyorsan nő, így sok tápanyagra van szüksége. Választhatsz palánta- vagy virágföldet, de készíthetsz magad is ültetőközeget: 40% átrostált komposztföldhöz adj 20% átrostált kerti talajt, 20% tőzeget és 20% perlitet.
Ha lehet, egyesével vesd őket
Bár a paradicsomot is lehet szórva vetéssel nevelni, vagyis egy mélyebb edénybe több magot is vetni, majd pikírozni, szétültetni őket, sokkal erősebbek, fejlettebbek lesznek a növényeid, ha egy-egy palántázócserépben egy, legfeljebb két palántát nevelsz. Töltsd meg a cserepet földdel, a két sarkába vess el egy-egy magot fél cm mélyen, majd takard be, és permetezve vagy alulról locsold meg. Ezután folyamatosan tartsd nedvesen a földet.
Meleg helyen keltesd a magokat
A csírázáshoz a paradicsomnak 18-25 fok közötti hőmérsékletre van szüksége, ezért tartsd a szobában az elvetett magokat. Ekkor még felesleges az ablakba tenni őket, hiszen nincs szükségük fényre, viszont ott jó eséllyel ennél hűvösebb van. Azonban ha kibújtak a sziklevelek, azonnal tedd a palántákat napos helyre, a paradicsomnak rengeteg fény kell! A paradicsom hőigénye magas, legalább 22 fokra van szüksége, hogy szépen fejlődjön, a fény mellett ezt is biztosítsd a növénykéknek!
Egyenletesen öntözd őket
A paradicsomnak sok-sok vízre van szüksége, de arra is figyelned kell, hogy ne öntözd túl a palántákat. Inkább minden nap locsold meg őket, de csak annyit kapjanak, hogy nedves maradjon a földjük.
Ültetés előtt ne maradjon el a kiszoktatás
Ha elfelejted edzeni a palántákat, sokkot kapnak kiültetéskor a növények, és visszamaradnak a fejlődésben, kevesebb termést fognak hozni. A kiültetés előtti két-három héttel már vidd ki a növényeket a szabadba néhány órára; de ne tedd őket a tűző napra, nehogy megégjenek! Ezután pedig, ha már tartósan elmúltak a fagyok (általában május közepe), már ki is kerülhetnek a kertbe.