tóth gabi
Hamarosan itt a hónapos retek ideje; de hogyan lehet úgy gondozni, hogy ne fásodjon be? Mutatjuk, legtöbbször mi okozza ezt a kellemetlen jelenséget, és azt is, hogyan tudod kivédeni!
A hónapos retek a zöldhagyma mellett a tavasz első friss zöldsége; és március elején, ha már nem várhatók fagyok, akár el is vetheted a magokat a kertbe. Nemcsak a zsenge, friss gumókat érdemes fogyasztani, de a levelét is teheted salátába, hiszen nemcsak finom egészséges is: tele van hasznos vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A hónapos retek az egyik legegyszerűbben termeszthető zöldség, kezdő kertészeknek sem szokott kudarcot okozni; ám van, hogy minden gondoskodás ellenére fás lesz a gumó. De lássuk, miért történhet ez, és hogyan lehet kivédeni!
Túl kevés vizet kap
Bár alapvetően nem tartozik a vízigényes zöldségek közé, hiszen bőven elég, ha nedvesen tartod alatta a talajt, a rendszeres öntözéséről nem szabad megfeledkezni, ha nincs csapadék. Ugyanis ha kevés a víz, fássá válhat a retek.
Egyenetlen a locsolás
Nemcsak az a baj, ha kevés a víz, de az is, ha hirtelen kap egy nagyobb adagot, majd jó ideig semmit. Inkább öntözd ritkán és kisebb mennyiséggel, minthogy néhány naponta bőségesen meglocsold. A talaj kiszáradása, az egyenetlen vízutánpótlás ellen mulcsozással is védekezhetsz; takard le szalmával vékonyan az ágyásokat, így folyamatosan nedvesen tudod tartani a talajt.
Túl későn szeded le
Nem véletlenül hívják hónapos reteknek, hiszen a magvetéstől számított 3-4 hét múlva már lehet is szüretelni a zsenge gumókat. Fontos azonban, hogy ne késlekedj a retek felszedésével, mert már néhány nap is rengeteget számít: az elöregedésnek indult retek fásodni kezd, idővel ehetetlenné válik.