kulcsár edina
Egyelőre a téli álmukat alusszák a leanderek, de szaporítani máris tudod őket. Mutatunk egy kicsit sem szokványos, ám vitathatatlanul izgalmas módszert!
Alapvetően dugványozással szokás szaporítani a leandert, de ha szeretnél kipróbálni egy izgalmas kísérletet, akkor most tudsz magot fogni. Míg a dugványozással „klónozod” a anyanövényt, vagyis pontosan ugyanolyan új leander lesz a végeredmény, ha magról szaporítod, különféle színű virágokra számíthatsz az új növényeken. Igaz, erre három évet kell várnod, hiszen ennyi idő kell, hogy teljesen kifejlődjön az új növény; de megéri a várakozást! A leander szaporítása magról igazi kertészeti kihívás, és most van itt az ideje; mutatjuk, hogyan csináld!
A hajtások végén csücsülnek a magok
Ha nem vágtad le tavaly az elnyílt virágokat, akkor a hajtásvégeken megtalálod a hosszúkás, kinyílt, pihés magtokokat. Ezek már nyáron megjelentek a növényen, de mostanra értek be. Érdemes leszedni őket, és a magokból új növényt nevelni.
Máris elvetheted őket
Világos és meleg helyiségben csíráztasd a magokat és neveld majd az új növényeket. A levágott magtokokból válogasd ki a legnagyobbakat, azokban több a csíraképes mag. A csíráztatáshoz egy olyan edényre lesz szükséged, amit le tudsz fedni, lehetőleg átlátszó műanyaggal vagy fóliával, hiszen a magoknak párára van szüksége. Töltsd meg az ültetőedényt laza szerkezetű virágfölddel, nedvesítsd be, majd szórd rá a magokat; igyekezz 1-2 centis távolságot hagyni közöttük. A leander magjait nem kell mélyre vetni, 1-2 milliméter földdel takard be őket, majd permetezve locsold be őket. Takard le az ültetőedényt fóliával, de hagyj rajta szellőzőlyukakat is, ne fülledjenek be a magok. Időnként spricceld be őket vízzel. A csírázás ideje alatt folyamatosan melegre és fényre van szükség, ezért a legjobb, ha az ablakpárkányon tartod az ültetőedényeket. A leander szaporítása magról türelemjáték, akár négy hét is eltelhet, mire kibújnak az első magoncok.
Gondoskodj a növénykékről
Amit elérik a kis növények a 4-6 leveles állapotot, ültesd át őket a szaporítótálcából kis cserepekbe vagy tejfölös poharakba. Ezután rendszeresen öntözd őket, és gondoskodj a fényről és a melegről is. A kis leandereket gyakran kell majd átültetned, ha a palántázó pohárban elérték a tíz centis méretet, mehetnek egy rendes virágcserépbe, ha pedig már elérték a 15-20 centis magasságot, csípd ki a növények közepét, hogy bokrosodjanak. Mindig, amint kinövik a cserepet, ültesd őket egy nagyobba, és közben gondoskodj jó minőségű virágföldről és tápoldatról. A harmadik évben pedig már megláthatod, milyen színű virágokat hoznak...