OTTHONKA

Szerző B.

Létrehozva: 2023.11.20.

Ezért öntözd a tujákat hidegben is!

Sokan úgy gondolják, hogy télen nem kell gondoskodni a tujákról, pedig a hidegebb napokon is szükségük van a vízre és a tápanyagra. Sipos József növényorvos a Fanny magazinnak elárulta, hogyan készíthetjük fel tujánkat a fagyokra.

Szerző B.

Telelésre készülnek

Elsőként távolítsuk el a növény elhalt és beteg ágait, mivel a károsítók a fertőzött hajtásokon telelnek át, majd kora tavasszal innen fertőzik újra a növényt. Rázzuk le kézzel vagy lombfúvóval a beteg növényi leveleket. A metszéshez mindig tiszta és éles szerszámot használjunk, hogy elkerüljük a fertőzés terjedését.

Thujas,Or,Cypress,Damaged,From,Water,Deficiency,With,Withered,Leaves.
Sokan úgy gondolják, hogy télen nem kell gondoskodni a tujákról, pedig a hidegebb napokon is szükségük van a vízre és a tápanyagra Fotó: Grandpa / Shutterstock

Pakoljuk egy zsákba

A talajra lehullott, eltávolított beteg ágakat gereblyével gyűjtsük össze, majd semmisítsük meg, vagy tegyük egy zsákba. Ezzel megelőzhetjük, hogy a sok gombabetegség és káros rovar átteleljen a növényi részeken, majd tavasszal megfertőzze az egészséges növényeket.

Ősszel is kell lemosózni!

A betegségek, kártevők ellen a lemosó permetezés is segít, amit fagymentes időben, a gyümölcsfákhoz használt réz- és kéntartalmú permetezőszerrel végezzünk el. A permetezőszer ne csak a külső ágakra, hanem a törzshöz minél közelebb, a lombozat belsejére is jusson.

Mit mutat a hőmérő?

Száraz, csapadékmentes őszi napokon se feledkezzünk el a megfelelő vízellátásról, így elkerülhetjük a növény teljes kiszáradását tavaszra. Fontos, hogy csak fagymentes időszakban végezzük az öntözést, lehetőleg reggel vagy délben, hogy a növénynek legyen ideje a vízfelvételre az esti hidegek beállta előtt.

Ellenőrizzük a talajt

A hidegebb téli napokon csak szükség esetén öntözzünk rendszeresen. Tartsuk a földet folyamatosan földnedvesen, és ha észrevesszük, hogy kiszáradt, vagy a hajtások kezdenek száradni és barnulni, valószínűleg túl kevés vizet kapott a nyári időszakban. Ilyenkor érdemes növelni az öntözés mennyiségét.

Vödörrel vagy slaggal

Gyakori hiba, hogy az öntözést a gyepek automata öntözőrendszerével próbálják megoldani, pedig ezzel nem biztosítható a megfelelő vízmennyiség, így a növény könnyebben legyengülhet és hamarabb kiszáradhat. A fa méretétől függően, általában 5-10 liter vizet öntsünk a tuja tövéhez vödörrel vagy slaggal.

Megfullad a víztől

Figyeljünk arra, hogy minél mélyebbre jusson a talajba a víz, de csak annyi vízzel öntözzünk, amennyit a talaj képes befogadni. Ha túl sok mennyiséget öntünk ki egyszerre, az pangó vízhez vezet, ami a gyökerek rothadását okozhatja a levegőtlen talajban.

 

Valódi vitaminbomba

Az öntözés mellett gondoskodni kell a megfelelő tápanyagellátásról is. A tuja töve körül lazítsuk át a talajt kapával, körülbelül 70 cm szélességben, így a növény könnyebben felveheti a tápanyagokat. Elsősorban káliumra és kálciumra van szüksége, mivel ezek a tápanyagok elengedhetetlenek az áttelelőképesség javításához.

Letörik az ág a súlya alatt

Télen is vigyázzunk a tujákra. A hirtelen lehulló nagy mennyiségű hó könnyen letörheti, eldeformálhatja az ágakat, míg az ónos eső a növényre fagyva sérülést is okozhat. Óvatosan seperjük le a hóréteget a lombozatról, ezáltal megóvhatjuk a növényt.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek