tóth gabi
Nagyon úgy fest, hogy leáldozott ennek a népszerű örökzöldnek. Ha idén tervezel sövényt telepíteni, mutatjuk, mit érdemes választanod tuja helyett. Ezek a növények mutatósak, és ellenállnak az időjárás viszontagságainak.
Már múlt tavasszal extrém méreteket öltött a tujának, ennek a népszerű örökzöldnek a pusztulása, szinte nincs olyan része az országnak, ahol úton-útfélen ne láthatnánk barnuló, kiszáradt példányokat. Aki sövényt tervez, ma már inkább nem tujában, hanem másban gondolkodik. Könnyen lehet, hogy benned is felmerült a kérdés, mit lehetne ültetni tuja helyett, ami bírja a mostoha körülményeket. Akár pótolni szeretnéd az elhullott tujákat, akár új sövényt szeretnél a kertedben, mindenképpen érdemes új fajtákat választani. Hamarosan elmúlnak a fagyok, kienged a föld, és lehet kezdeni a tavaszi ültetéseket – beleértve a dísznövényeket is. Mutatjuk, mi lehet ideális tuja helyett, ha szép, örökzöld sövényt szeretnél.
Rokona a tujának, de sokkal jobban viseli a szárazságot. Bár lassabban nő, érdemes telepíteni, mert metszéssel teljesen zárt falat alkot sövényként, kékeszöld leveleivel pedig igencsak mutatós. Betegségekre pedig egyáltalán nem fogékony.
Az egyik leglassabban növekedő sövénynövény, de megéri a türelmet, hiszen még akkor is képes besűrűsödni, ha már idős, és vastag a törzse – sok sövénynél probléma, hogy az alja felkopaszodik, ahogy idősödik a növény, például a Leyland ciprusnál is ez a helyzet. A tiszafa másik nagy előnye, hogy hazánkban őshonos, így jól viseli a néha szélsőségesen száraz nyarakat. Betegségekre nem annyira fogékony, így tuja helyett kiváló választás lehet, de azt figyelembe kell venni telepítés előtt, hogy mérgező növény, így nem tanácsos olyan helyre ültetni, ahol gyerekek, háziállatok hozzáférnek.
Nagyszerűen formázható, gömböt, akár kockát is lehet nyírni belőle, ráadásul igencsak gyorsan nő. Mivel sűrű az ágrendszere, hamar átláthatatlan sövénnyé lehet formázni. Fényes, élénkzöld, bőrszerű leveleivel és májusban nyíló, fehér virágaival nagyon mutatós. Nem csak sövény, de az előkert dísze is lehet belőle.
Ragyogó, piros levelei feldobják a kertet, télen-nyáron gazdagítja az összképet ez a pompás növény. Jól formázható, nyírható, és akár 2-3 méteres magasságot is elérhet. Napos vagy félárnyékos helyen fejlődik a legszebben. Bár nem nő túlságosan sűrűre, nagy méretű levelei miatt így is alkalmas térelválasztó sövénynek, hiszen ahogy növekszik, egy idő után teljesen átláthatatlan falat alkot, így segít megőrizni a privát szférát a kertben.
Gyorsan nő, akár 10-15 méteres magasságot is elérhet, tuja helyett az egyik legjobb választás. Jobban tűri a szárazságot, de ez nem jelenti azt, hogy kánikulában ne kellene öntözni. Rendszeres nyírással két-három év alatt sövénnyé alakítható.
Menthetetlenek a tuják?
Több oka is van, hogy sorra hullanak el ezek a pompás dísznövények a magyar kertekben: az egyik, hogy a magyar klíma nem igazán ideális számukra, főleg nem az aszályos, forró nyarak, melyek az elmúlt években jellemzőek voltak. A tujának ugyanis, bár melegben érzi jól magát, ha 30 Celsius foknál magasabb a hőmérséklet, és száraz a levegő, legyengül a védekezőképessége. Hiszen a forró időjárás, az erősen tűző nap nem csupán a lombjában okoz károkat, de a rekkenő hőségben átmelegedett talaj miatt a hajszálgyökerek is sérülnek, így a vízfelszívó képessége is csökken. Mindezek után könnyebben megtámadják a kártevők és kórokozók. A tujáknál az aknázómoly, a pajzstetű és a boróka-díszbogár hatalmas pusztítást képes végezni, de a legnagyobb problémát az ősszel támadó kabatinás hajtáselhalás okozza. A megbarnult tuják megmentésével mindezek ellenére is érdemes próbálkozni az elhalt részek levágásával, de emellett létfontosságú, hogy magát a növényt is erősítsd: kapjon bőségesen trágyát, és rendszeresen, ha kell, minden nap öntözd! Így meglehet, hogy a mostoha körülmények és a kártevők, kórokozók támadásai ellenére is erőre kap, és még sokáig szép maradhat.
Forrás: Lakáskultúra