kulcsár edina
Hosszú évtizedekig a rendezett kert elmaradhatatlan dísznövénye volt, de az utóbbi évek alaposan megtizedelték őket. A tuja barnulása nagyon sokszor végzetes, a növény kipusztul. Sokkal összetettebb problémáról van szó, mint a szárazság.
Szomorú látványt nyújtanak ezek az örökzöldek: a tuja barnulása egyre nagyobb méreteket ölt, már szinte nincs olyan pontja az országnak, ahol ne barnulnának, száradnának ezek a divatos dísznövények. Leginkább az őszi-téli időszakban tűnik fel, mekkora kár érte a bokrokat. Sokan felteszik maguknak a kérdést, vajon milyen hibát követtek el a gondozás során, meg lehet-e előzni a bajt; de sajnos nem pusztán annyiról van szó, hogy nem öntöztük megfelelően a tujákat. Mutatjuk, mi minden lehet az oka a tuja barnulásának, és azt is, hogy mit lehet tenni ellene.
Nem kímélik a kártevők
Akárcsak a többi dísz- és haszonnövénynek, a tujának is megvannak a maga természetes ellenségei, melyek ellen védekezni kell. A leggyakoribb a tuja aknázómoly, melynek lárvái a levelekbe fúródva okoznak károkat: elsárgul-barnul a hajtáscsúcs, végül lehullik. De a pajzstetű sem kíméli a tujákat, melyek ellen a védekezés komoly kihívást jelent: tavasszal és a nyári rajzás előtt lehet kiirtani őket a megfelelő szerekkel. Hatalmas pusztítást végez a boróka-díszbogár is, ami a száraz melegben szaporodik, és elsősorban a legyengült növényeket támadja. Ez a rovar a tuja fás részeiben okoz károkat, és ahogy egyre inkább akadályozza a nedvkeringést, úgy szárad ki a tuja. Vegyszerrel nem lehet ellene védekezni, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, vagyis törekedni arra, hogy a tuja egészséges maradjon. De a barnulást okozhatják gombás betegségek is: a kabatinás hajtáselhalás leginkább ősszel támad, tavasztól pedig a pikkelylevél-barnulás tizedeli a tujákat.
A legnagyobb gond az időjárással van
Bár tény, hogy végül a kegyelemdöfést a betegségek és a rovarkártevők adják meg a tujának, egy alapvetően egészséges növény jó eséllyel meg tudna küzdeni ezekkel a kihívásokkal. A tuja 15 éve jött divatba, és azóta rengeteget változott hazánk időjárása: forró, száraz nyarak, légköri aszály jellemző az elmúlt néhány évben, és azóta jelent meg nagyobb számban a tuja barnulása is. Ezek a növények ugyanis a nedves, tápdús talajt, párás levegőt kedvelik. A hetekig tartó vízhiány mellett a tápanyaghiány is rontja a tuják általános állapotát: kalcium, magnézium hiány jelentkezik a forró hónapokban, ez pedig lerontja a növény ellenállóképességét.
Mit lehet tenni?
Ha még nem tarolta le teljesen a növényt a barnulás, érdemes kísérleteket tenni a megmentésére. Az elhalt, barna részeket érdemes levágni és elégetni, megsemmisíteni, hogy ne fertőzze meg a többi örökzöldet. Ezen kívül a legtöbbet tavasztól őszig tehetjük a tujákért: gyakoribb öntözés, trágyázás növeli a növény ellenállóképességét, és könnyebben megküzd a betegségekkel. Emellett nem árt rovar- és gombaölőszerekkel lepermetezni. Ha végképp menthetetlen a tuja, esetleg egy egész sor kipusztult a kertben, érdemes helyette olyan fajta örökzöldet választani, mely ellenáll a mostoha körülményeknek. Jó választás lehet sövénynek a közönséges tiszafa, az örökzöld ezüstfa és kerti korallberkenye is.