kulcsár edina
Egy, az egész világon egyedülálló ötlettel állt elő az indiai határvédelem.
India méhkaptárakat telepít a Bangladessel közös, 4096 kilométer hosszú határára, hogy megakadályozza az illegális bevándorlók, valamint az ember-, a kábítószer- és az állatcsempészek beáramlását az országba - írja az indianexpress hírportál. A Belügyminisztérium tájékokoztatása szerint a méhek duplán hasznosak lesznek a régióban, ugyanis amellett, hogy megerősítik a határvédelmet, megélhetést is biztosítani fognak a vidéki lakosságnak.
Az indiai-bangladesi határon szinte végig szögesdróttal megerősített kerítés húzódik. A fizaikai határzárat India építette, mivel az elmúlt években felerősödött az illegális migrációs Banglades irányából. Az Indiai Határbiztonsági Erők (BSF) közlése szerint a kerítés ellenére a közelmúltban ismét nőtt az illegális határátlépések száma, ezért döntöttek a méhek telepítése mellett.
Tisztviselők elmondták, hogy a kerítésre erősített méhkaptárak elrettentő erejűek lesznek a kerítés átvágásával próbálkozó csempészek számára, mivel minden ilyen kísérlet megzavarja majd a méheket, az agresszív rovarok pedig súlyosan sebesüléseket is okozhatnak.
- fogalmazott a helyi sajtónak a BSF egyik magas rangú tisztségviselője. Elmondása szerint a BSF együttműködik a szövetségi Ayush Minisztériummal, amely a jóga, a természetgyógyászat és más ősi orvostudományi rendszerek oktatásáért és tanulmányozásáért felel. A tárca közlése szerint gyógynövényeket is ültetnek a határra telepített a méhkasok köré, hogy ösztönözzék a méhek beporzását és javítsák a régióban termelt gyümölcs minőségét.
Sajtóértesülések szerint a méhek által előállított mézet állami tulajdonban lévő üzleteken keresztül értékesítik majd, a nyereséget pedig befektetik a határmenti régiókban.