Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.09.10.

Most cselekedj, ha jövőre nem szeretnéd megvenni a drága vetőmagot!

Pár éve még szinte filléres tételnek számított, idén viszont már horroráron lehetett kapni a vetőmagokat. De magadnak is előállíthatod, és úgy semmibe nem kerül! Mutatjuk, hogyan csináld!

Nemcsak az árak miatt érdemes a saját kertedből beszerezni a vetőmagot, bár tény, hogy ez is fontos szempont. Magot akkor is foghatsz, ha nagyon ízlett a növény termése, vagy ha különleges példányokat tudtál beszerezni például paprikából vagy paradicsomból. A legtöbb zöldség most érik,  így most kell gondoskodnod a jövő évi vetőmagokról, ha a saját kertedből szeretnéd őket kitermelni. Magot fogni bár nem túl bonyolult, érdemes néhány dologra fokozottan odafigyelni, hogy jövőre biztos legyen a siker, és mind kikeljen.

Tomato,Seeds,Collected,On,An,Absorbent,Paper,Towel,To,Dry,
A paradicsom általában sikerélmény szokott lenni (Fotó: Steven Giles /  Shutterstock)

Van, amivel nem érdemes kísérletezni

A termés magját el tudod tenni, és fel is használhatod jövőre, de nem biztos, hogy az fog kikelni belőle, amire számítottál. Ha például idén szép, mutatós és ízletes cukkiniket termesztettél, de volt a közelében sütőtök vagy más tökféle a kertben, akkor egyáltalán nem biztos, hogy jövőre is a kedvenc cukkinid nő ki a magból; sokkal valószínűbb, hogy a gondosan nevelt növényen elfajzott tökök fognak teremni, amiket megenni sem lehet. Ez ellen nem lehet védekezni, hiszen nem elég, ha nem ültetsz egymás közelébe olyan növényeket, amik beporozhatják egymást: a méhecskék több száz méterre elviszik a pollent, akár a szomszédban nőtt tök is beporozhatja a cukkinidet. Ezért, amikor magot fogsz, ne válassz olyan növényt, amit más fajta növény beporozhat. Vagyis kerüld a tökféléket, a káposztaféléket és a csemegekukoricát!

Csak érett termést használj!

Ha tudod, hogy szeretnél magot félretenni valamelyik növényedről, akkor hagyd, hogy egy-két termést teljesen beérjen. A paprikát például nem a teljes érettségben szoktuk szedni, így ha akkor szeded, amikor evésre már jónak ítéled, nem fognak kicsírázni a magok. Várd meg, míg megváltozik a termés színe, elkezd kiszáradni a héja, vagy például a saláta vagy a napraforgó esetében várd meg, míg a magszár elszárad, és a magok kiperegnek.

Tisztítsd meg a magokat

Ha paradicsomot szaporítasz, a magot körbevevő nyálka gátolja a csíraképzést, ezt ezért le kell mosni róla, hiszen ha rászárad, nem biztos, hogy ki fog kelni a mag. Ha a mosás után kiszáradtak a magok, tartsd őket fénytől védett, száraz helyen, például a kamrában. A legjobb, ha papírzacskóba teszed őket. A zacskóra írd rá, hogy melyik évben, és milyen növény magját tetted el; mert tavaszra könnyen elfelejtheted.

A hibridekkel nem fog sikerülni

Vannak olyan növények, amikkel kár vesződni, nem termőképes a magjuk; ezeket a hibrideket kertészek állítják elő, és általában vagy nem termőképesek a magjaik, vagy ha azok is, teljesen más növény fog kifejlődni belőlük, mint amiről a magot fogtad. Ezeknek a növényeknek a vetőmagjait F1 jelzéssel árulják; ha ilyen magból nevelted például a paradicsomod, akkor annak a terméséből nincs értelme magot fogni.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek